Golfový ráj. I tak se lze dívat na Moravskoslezský kraj, který se šesti hřišti patří mezi nejoblíbenější golfová místa nejen v České republice, ale celé střední Evropě.

Nejen manažeři z velkých i malých firem, ale už také děti, mládež i důchodci propadají kouzlu malého bílého míčku a jen o málo větších jamek. V posledních deseti letech v Moravskoslezském kraji vyrostla nová hřiště v Ropici u Třince, na Čeladné v Beskydech i v Kravařích na Opavsku. Další hřiště bylo dokončeno minulý měsíc uprostřed Beskyd na Ostravici. Velmi oblíbený je také areál v Šilheřovicích na Opavsku, který funguje již od šedesátých let minulého století.

Hráč golfu nemusí už přijet v audině či mercedesu tak,jak to bylo dříve. „Hřiště nabízejí možnost jak profesionálům, tak začátečníkům. Těm například slouží prostory pro cvičné odpaly. Vstup na ně bývá zpravidla zdarma, platí se pouze za sadu míčků. Kluby nabízejí i tréninky s profesionály,“ říká prezident golfového klubu TJ Mittal Ostrava Stanislav Konkolski, který je zároveň generálním ředitelem ocelářské firmy ArcelorMittal Tubular Products Karviná (dříve Jäkl Karviná). „Náklady na golf nejsou vůbec přemrštěné, jak se často tvrdí. Rekreační hraní golfu vyjde zhruba stejně jako rekreační tenis či lyžování,“ doplňuje. Golf se tak zbavuje nálepky „sport pro horních deset tisíc“. Celkově se tato zábava stává dostupnější i pro obyčejné smrtelníky, a to v jedinečných golfových areálech s nádhernou okolní přírodou. Lidé při hře spojí turistiku a relaxaci. Například v Šilheřovicích zájemce zaplatí 8 400 korun za rok a může si zahrát minimálně třicetkrát. Pro děti a seniory jsou ceny ještě nižší. Jeden okruh tak pro dospělého trvá asi čtyři hodiny, takže to vychází na několik desítek korun za hodinu. „V některých klubech v kraji organizují například pravidelná odpoledne pro veřejnost, pokud zájemci nemají na to, aby si zaplatili individuálního trenéra. Kluby často pořádají dětskou golfovou prázdninovou školu, kterou během léta projdou stovky dětí,“ uvádí Konkolski.

Dostupnost krásných hřišť u nás v kraji je rozhodně plus pro zahraniční manažery, kteří se tady s rodinami zabydleli a golf hrají. Leckdy i golf hraje u představitelů zahraničních firem roli při jejich rozhodování, zda do kraje přijdou. Ročně také přijíždí do České republiky šestnáct tisíc golfových turistů a řada z nich zamíří právě na sever Moravy. Golfová turistika by se mohla i podle představitelů kraje stát odvětvím, které proslaví celý region ve zbytku České republiky, ale i za hranicemi. Všechna hřiště jsou v krátké dojezdové vzdálenosti, asi padesát kilometrů od sebe, což je pro golfistu, který přijede hrát a relaxovat na týden či dva, nutností. Další nutností je nabídka veškerých služeb na vysoké úrovni tak, aby se i nároční turisté, které by golf mohl přilákat, do našeho kraje vraceli či jej doporučovali.

„Když k nám přijíždějí manažeři z Prahy nebo Košic, mají často stejný program. Pátek je vyhrazen obchodním jednáním, v sobotu se hraje golf a v neděli je naplánován odjezd domů,“ uvádí Stanislav Konkolski s tím, že z ocelářské branže nezná jediný podnik, který by alespoň jednou za rok neuspořádal golfovou prezentaci. „Při té se dá výborně povykládat, projít se a navíc se ani společensky neunavit,“ vyjmenovává výhody golfového sportu.

Golfových hřišť v kraji může do budoucna výrazně přibýt. Nyní existují dokonce plány, jak postavit golfová hřiště na ostravských haldách či na Karvinsku na zrekultivovaných územích, která ještě před několika lety byla špinavou součástí šachet.

V Česku je nyní zaregistrováno 40 tisíc golfistů, za poslední rok a půl jich přibylo kolem deseti tisíc. Z toho je 100 až 150 profesionálů.