Sedmadvacetiletý jezdec odsunul na celkově třetí příčku Martina Tlustého až v poslední jízdě a v tabulce jej předstihl o pouhý jeden a půl bod, v cíli byl pak právem šťastný. „Je to neskutečné! Mám obrovskou radost, že se nám to podařilo, zvlášť v tak silné konkurenci. Vždyť jsme za sebou nechali i auta, která jsou skoro o třídu lepší než naše formule Renault. Je to fantastické!“

Palmiho úspěch se však nerodil snadno a za takovou hororovou zápletku uplynulého víkendu by se nemusel stydět ani slavný režisér Alfred Hitchcock.

Drama začalo v pátek. Po trénincích si jak David Palmi, tak jeho stájový kolega Jakub Horák stěžovali na problémy s převodovkou a situace nevypadala příliš růžově. Pro první kvalifikaci dostali oba jezdci nové pneumatiky, výsledkem bylo páté místo pro Palmiho a šesté pro Horáka. První byl Kostruh s nesrovnatelně výkonnějším prototypem Norma.

Ve druhém měřeném tréninku vybojoval pole position Slovák Kvašai na také o něco silnější Formuli 3. David Palmi zopakoval páté místo, Jakub Horák zajel sedmý čas. Mechanikům však stále vrtalo hlavou správné nastavení vozů, a tak museli až dlouho do noci pracovat no obou formulích.

V sobotu čekaly na jezdce netradičně oba závody. Vyhlídky v té době průběžně třetího Davida Palmiho a čtvrtého Jakuba Horáka nebyly optimistické. Souboj s vedoucím Kostruhem byl kvůli rozdílným vozům nemyslitelný a celkově druhé místo Martina Tlustého se zdálo být také vzdálené. Nad okruhem se stále honila těžká mračna a teplota klesla k 5 °C, což donutilo majitele stáje Iva Palmiho k radikálnímu kroku – oběma jezdcům podstatně změkčit nastavení zadní nápravy. „Byl to risk. Mohli jsme se zrychlit, ale také jsme mohli úplně rozhodit auto,“ zmínil Ivo Palmi.

Jeho volba se ale brzy ukázala jako správná. Horákovi sice na startu zhasl motor, David Palmi se už ale v první zatáčce protlačil na třetí místo. V dalším kole okupoval druhou příčku. V té chvíli si musel Kostruh odpykat trest za ulitý start a Palmi se ujal vedení v závodě. Bohužel v něm ale vydržel jen do osmého kola. Poté jej předjeli jak Kvašai, tak Kout s Tlustým a i ztrátu dohánějící Kostruh. Palmi skončil pátý. Horák po výletu mimo trať nedojel. „Ze začátku auto jelo skvěle, jenže najednou přestalo šlapat a ostatní mě dojeli,“ kroutil hlavou Palmi.

Pořadí šampionátu bylo více méně jasné. O titul si to rozdá Kostruh s Tlustým, na kterého Palmi ztrácel šest a půl bodu. „Už jsem byl smířený se třetím místem. Pokud bych chtěl druhé, musel bych dojet nejhůře druhý, a Tlustý by nesměl bodovat.“

Nemyslitelné se však stalo realitou. Ve výjezdu z první zatáčky se Tlustý snažil odrazit útok Palmiho, jenže do něj narazil a skončil v kačírku mimo trať. Palmi byl v té chvíli na pátém místě. Do boxů musel pro penalizaci za ulitý start Adam Kout, Kostruh dostal na Stadionu hodiny a v posledním esíčku pátého kola Palmi zdolal Horáka, čímž se dostal na druhé místo. Kostruh se po stíhací jízdě dostal až za Palmiho záda, jenže se opět roztočil a útok na stříbrnou příčku musel vzdát. Palmi dojel druhý a oslavy mohly začít.

„Měl jsem obrovské štěstí. Tlustý se mě pokusil vytlačit z dráhy, i když to bylo pro něj zbytečné. Situaci ale nezvládl, dostal hodiny a zapadl do štěrku. V tu chvíli jsem si řekl teď, nebo nikdy! Jel jsem na maximum a najednou byl druhý. Je to super pocit. Tým odvedl kus práce a já musím všem klukům hodně poděkovat,“ zářil v cíli vicemistr republiky David Palmi. Podobnou radost měl i David Kostruh, který vybojoval titul mistra ČR.

Výsledky Podzimní ceny Brna 2008, Divize 2 – 1. závod: 1. Kvašai (F3 Dallara) 10 kol – 20 min. 12,014 s., 2. Kout (Formule Renault) 6,7 s., 3. Tlustý (Formule Renault) 9 s, 4. Kostruh (Norma), 5. Palmi (Formule Renault), 6. Knoll (Formule Renault), 7. Kochanski (Dallara F 395), 8. Svoboda (Dallara 302).

2. závod: 1. Kvašai (F3 Dallara) 10 kol – 20 min. 17,336 s., 2. Palmi (Formule Renault) 15,1 s., 3. Kout (Formule Renault) 21,4 s., 4. Kostruh (Norma), 5. Horák (Formule Renault), 6. Knoll (Formule Renault), 7. Kochanski (Dallara F 395), 8. Svoboda (Dallara 302).

Konečné pořadí MMČR Divize 2: 1. David Kostruh 63 bodů, 2. David Palmi 52, 3. Martin Tlustý 50,5, 4. Jakub Horák 40.

(jaz)