Na startu sice chyběl Zdeněk Mlynář, vítěz z posledních dvou let, ale vzhledem k tomu, že se kriterium jelo jako finále českého poháru, nahradili ho jiní. Nechybělo ani několik borců z předních českých stájí jako jsou Whirpool, Sparta či Dukla. Na startu byli Petr Benčík, Milan Kadlec, dvojnásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek či účastník letošního mistrovství světa Martin Mareš. A právě on měl nakonec nejvíce sil a kritérium vyhrál.

„Závod byl docela dlouhý. Bylo to na devadesát kilometrů, což je na tom krátkém okruhu docela dost. Ono se to nezdá, ale je to mírně do kopce, takže ze začátku bylo tempo volnější. Závodit se začalo až později a pro nás z týmu bylo výhodou, že jsme tady byli ve třech, takže jsme mohli spolupracovat,“ řekl k průběhu závodu šestadvacetiletý cyklista, který dlouho jel v pětičlenném úniku, ale do cíle dojel s poměrně velkým náskokem sám. „Pořád jsme měli někoho vepředu, a nakonec to dopadlo tak, že ve skupině, která utekla, jsem byl já. Nejsem sprinter a nemohl jsem spoléhat, že to zvládnu, tak jsem se snažil odjet už sedm kol před koncem, což se povedlo,“ uvedl cyklista, který má raději kopcovité závody.

Vedoucí skupina diktovala tempo po většinu závodu, ale hlavní skupina je kolo od kola dojížděla. V jednom okamžiku měli ti vepředu jen patnáct vteřin náskoku, ale i to nakonec stačilo. „Samozřejmě to neustále stahovali o malý kousek a myslel jsem, že to nevydrží. Posledních deset kol jsme je měli za zády, ale nakonec to dobře dopadlo,“ usmíval se vítěz.

Ostravský závod se poprvé jel v říjnovém termínu a v noci. Jízda pod umělým osvětlením ale Marešovi nevadila. „Okruh je dobře osvětlený, s tím problém nebyl. Horší bylo, že byla velká zima a díky tomu pořadatelé závod o deset kilometrů zkrátili. Ale i tak jsem pořádně vymrzl,“ jektal zuby i po závodě Martin Mareš.

Memoriál Jana Veselého jel týden po mistrovství světa ve Varese, které nedokončil. A neúspěch ho hryže doteď. „Jel jsem tam s tím, že jsem se cítil ve formě, ale ten závod mi nakonec hodně nesedl. Dneska jsem se třeba cítil mnohem lépe,“ kroutil hlavou člen PSK Whirpool-Author, který odmítl, že by italská trať byla nějak extrémně těžká. „Jel jsem tam závod asi před měsícem a půl, okruh jsem tedy znal. I tenkrát tam byli vynikající jezdci, startoval tam například Bettini a další spousta hvězd. Trať pro mě tedy nebyla překvapením, o to větší zklamání pro mě je, že jsem nedojel.“

Český profesionální tým se letos poprvé dostal do kontinentální tour, což je druhá nejvyšší kategorie hned po Pro tour. A Mareš to samozřejmě považuje za obrovské plus pro českou cyklistiku. „Je to obrovský krok kupředu a jsem rád, že se to povedlo. Plus je to hlavně pro mladé kluky, kteří se mohou ukázat a dostat se do největších týmů,“ řekl šestadvacetiletý cyklista, pro kterého kontinentální tour není novinkou. „Já jsem to už zažil u pana Ženíška v eD'system-ZVVZ. A ten rozdíl je obrovský. Závodění je o něčem jiném, a tam pokud na to člověk nemá výkonnost, tak nic nevymyslí ani hlavou. Závody jsou opravdu strašně těžké, ale člověk zase může jít rychle výkonnostně nahoru. Jsem rád, že v takovém klubu zase můžu jezdit,“ dodal Martin Mareš.

MEMORIÁL JANA VESELÉHO

Elite: 1. Martin Mareš (PSK Whirpool-Author), 2. Jiří Nesveda (Sparta Praha), 3. Milan Kadlec (Dikla Praha), 4. Jakub Kratochvíla (Wondoor´s Pří­bram), 5. Jiří Šíbl (Team Cube). Masters: 1. Vlastimil Mlynář (Drak Vrbno), 2. Tomáš Celta (profil MRX), 3. Bogdan Zok (Bohumín). Kadeti a juniorky: 1. Jakub Foltyn (Pszczyna), 2. Jakub Filip (Prostějov), 3. Ondřej Kysel (Mapei Cyklo Kaňkovský). Junioři a ženy: 1. Karel Nepraš (Slezan Frýdek-Místek). Starší žáci a žačky: 1. 1. Bartolomej Sito (Pszczyna). Mladší žáci a žačky: 1. Jan Koden (Feso Petřvald).