Loni skončili na šestém místě a ve čtvrtfinále play off vypadli s Prostějovem 1:3 na zápasy. Letos, s novou dvojicí posil z Ameriky, budou chtít basketbalisté NH Ostrava loňský výsledek minimálně zopakovat. „Výkony obou Američanů v přípravě mě potěšily,“ říká před začátkem Mattoni NBL ostravský kouč František Rón.

V přípravě jste odehráli deset zápasů, čtyři z nich byly vítězné. Jak hodnotíte předsezonní vystoupení týmu?

S přípravou bohužel nemohu být spokojen. Výsledkově to nebylo špatné, ale před začátkem ligy je vždy nejdůležitější se sehrát, navíc když je v týmu několik nových tváří. My hráli téměř pokaždé v jiné sestavě, šanci dostali při absencích zkušených mladí, což je asi jediné pozitivum.

Tým by letos mohl dosáhnout výš než loni. Co vám ukázaly přípravné zápasy?

Na to, že jsme nebyli kompletní, jsme uhráli pár dobrých výsledků, které mě potěšily. Domácí výhra proti Pardubicím, těsná porážka s vicemistrem z Nového Jičína a dva vyrovnané duely s Prostějovem ukázaly, že družstvo svou sílu určitě má. Povolali jsme i mladé hráče ze staršího dorostu, dokonce za nás nastoupili i kluci, co mají 16, 17 let, a ani ti se neztratili.

Ostravu posílila dvojice Američanů Arnold s Dillonem. Oba byli hodně aktivní a tým táhli. Myslíte, že jsou dostatečnou náhradou za Pospíšila a Ofoegbu?

Co se týká pivota Marcuse Arnolda, tak ten dle mého může zastoupit Johna Ofoegbu.V přípravě patřil pravidelně k nejlepším na hřišti. Bryant Dillon je schopen hrát jak na rozehrávce, tak na pozici dvě, a jasně na palubovce ukázal, že je lepším hráčem než Kenny Wilson, který v Ostravě loni působil.

Stále však potřebujete druhého pivota, už vám do týmu vedení někoho vybralo nebo vy osobně máte někoho vyhlédnutého?

Konkrétní jména se ode mě nedozvíte, ale intenzivně hledáme, s některými už jednáme. Jedno je teď jasné. V týmu máme tři Američany, což je maximum, které povoluje unie, takže v zámoří už se po nikom nepoohlížíme.

Dillon hrával pravidelně na univerzitě ve Spojených státech na křídle, ale v přípravě se stavěl na rozehrávku. Znamená to, že loňská opora Mitchell nestihne začátek soutěže?

Mike už je po operaci kolena a minulý týden přiletěl do Ostravy. Do tréninku se zatím ještě nezapojí. Čeká ho ještě několik týdnů odpočinku, než se dostane do kondice a hlavně získá psychickou jistotu. V jeho případě nesmíme nic uspěchat. Sezona je dlouhá a Mike budeme určitě potřebovat zdravého a v nejlepší formě. Dobré je, že si přivezl rehabilitační plán přímo od lékaře ze San Antonia, který ho operoval, takže vidíme jeho návrat ještě před Vánocemi, možná už začátkem prosince.

Stěžoval jste si na marodku, jaká je situace nyní? Které hráče máte momentálně k dispozici?

Otazník visí nad startem rozehrávače Stehlíka, který po výronu v kotníku ještě pořádně netrénoval. Bohužel se nám teď zranil i Mužík, ten nám bude chybět asi čtrnáct dní. Uhlíř a Stuchlý už jsou naopak po nachlazení v pořádku a budou připraveni naskočit již do zápasu v Prostějově.

Co říkáte na to, že po třiaosmdesáti letech bude v lize chybět Brno, které nedalo dohromady dostatek finančních prostředků?

Hrozně mě to mrzí, že takto dopadla bašta basketbalu. Brno odehrálo nejen v lize mnoho nezapomenutelných zápasů, hrálo tam mnoho kvalitních hráčů, jako byli Czudek, Sokolovský či Honza Svoboda. Strašně bych si přál, aby se Jihomoravané co nejdříve vrátili na českou basketbalovou mapu.

Poprvé v historii soutěže bude o titul bojovat pouze jedenáct týmů, takže bude jeden tým vždy stát. Ostrava hned v 1. kole. Jak se na to díváte?

Všemi deseti jsem byl pro to, aby hrálo nejvyšší soutěž dvanáct týmů. Nás to zasáhlo nejvíce, protože jsme se mohli v úvodním kole rozehrát a odrazit se do nového ročníku výhrou, takhle budeme s nulou hrát až v sobotu v Prostějově, což nebude nic příjemného. A to nemluvím o tom, že bude narušeno tempo, na které jsou z minulých let hráči zvyklí. Ochuzeni budou i fanoušci.

Proč podle vás tedy nebyl osloven a doplněn tým z I. ligy, který by byl právě tím dvanáctým?

Některá mužstva dostala nabídku jít hrát do Mattoni NBL, ale ta přišla až příliš pozdě. Tři týdny před začátkem soutěže je téměř nemožné vyřídit veškeré formality. Přitom třeba Ústí nad Labem má kvalitní kádr a v lize by určitě pár zápasů uhrálo. Tímto rozhodnutím ztrácí kredit celá soutěž.

Jak vidí jejich šance Deník?

Ostrava - Klub opustily po loňském 6. místě opory John Ofoegbu a Zbyněk Pospíšil, které nahradila dvojice nadějných Američanů – Marcus Arnold, Bryant Dillon. Vedení se ještě poohlíží po druhém pivotovi. Pokud ho v úvodu soutěže Ostrava získá, posily budou pokračovat v dobrých výkonech z přípravy a rekonvalescence Mika Mitchella, který je po operaci kolena, proběhne bez komplikací, může se klub dostat přes čtvrtfinále play-off, což se mu loni nepodařilo. Hodně bude záležet, jak hráči nové tváře přijmou a zda budou hrát na hřišti jako jeden tým a táhnout za jeden provaz. Záležet bude také na výkonech zkušeného třiatřicetiletého Marka Stuchlého, který zejména v závěrečných vyřazovacích bojích trochu zaostával za svým standardem. ⋌(noh)

TIP DENÍKU: 4. místo

BK NOVÁ HUŤ OSTRAVA

Soupiska týmu pro sezonu 2008/2009: 4. Ljubo Lukenda, 190/90, 20 let, křídlo, 5. Bryant Dillon, 196/83, 25 let, křídlo. 6. Lukáš Procházka, 196/92, 26 let, křídlo. 7. Michal Palát, 194/81, 18 let, křídlo/rozehrávač. 8. Lukáš Palyza, 201/88, 18 let, křídlo. 10. Marek Stuchlý, 200/96, 33 let, křídlo. 14. Martin Gniadek, 202/90, 18 let, pivot. 16. Mike Mitchell, 185/82, 25 let, rozehrávač. 17. Petr Bohačík, 205/95, 23 let, pivot. 21. Martin Maděra, 203/97, 21 let, pivot. 31. Jan Stehlík, 185/78, 22 let, rozehrávač. 24. Kamil Kudláček, 192/80, 20 let, rozehrávač. 25. Marcus Arnold, 207/110, 24 let, pivot. 32. Marek Mužík, 200/102, 33 let, křídlo. 33. Rostislav Uhlíř, 198/95, 22 let, křídlo. Přišli: Marcus Arnold (Illinois State, USA), Bryant Dillon (Southwestern Illinois, USA). Odešli: John Ofoegbu (Děčín), Zbyněk Pospíšil (Nový Jičín), Kenny Wilson. Trenér: František Rón. Výsledky přípravných utkání: NH Ostrava – Levice (SVK) 83:77, NH Ostrava – Inter Bratislava (SVK) 121:73, NH Ostrava – Pardubice 93:88, NH Ostrava – Nový Jičín 82:89, Prostějov – NH Ostrava 85:80, NH Ostrava – Prostějov 77:83, Nový Jičín – NH Ostrava 85:65, turnaj v Levicích: NH Ostrava – Opava 70:83, NH Ostrava – Levice (SVK) 74:88, NH Ostrava – Güssing (Rak.) 81:59. Bilance: 10 zápasů – 4 vítězství, 6 proher.