Opravdovou štikou soutěže je zatím nováček z Opavy, který těží i z výborné domácí kulisy. „Určitě Opava ligu oživila, její výkony jsou nad očekávání dobré,“ řekl třeba bývalý reprezentant a opora Ostravy a Nového Jičína Jaroslav Kovář.

Drama pod bezednými koši, stejně jako v Americe, táhne ale i známé sportovce a celebrity společenského života.

Asi největším basketbalovým fanouškem mezi nimi je herec Jack Nicholson, jehož věrnost barvám Los Angeles Lakers je doslova příkladná.

Na zámořskou NBA chodí také čeští hokejisté působící v NHL. „Za sezonu mi to vyjde třeba pětkrát, ale i v Torontu si na Raptors zajdu,“ řekl hokejový obránce Pavel Kubina, který vzal na NBA také fotbalistu Baníku Václava Svěrkoš, když ho v Kanadě navštívil. „Byl to ohromný zážitek,“ říká Svěrkoš, který chodí na basket i v Ostravě. „Teď, když za Novou huť hraje Kordian Korytek, tak mám konečně i svého velkého favorita. Klobouk dolů před ním, jakou má ruku. Moc mu fandím,“ říká Svěrkoš.

Zápasy loňského play off si v Novém Jičíně nenechali ujít ani další hokejisté působící v zámořské NHL – Rostislav Klesla (Columbus Blue Jackets) a Tomáš Fleischmann (Washington Capitals). „Na basket se rád chodím dívat, a je třeba jedno, jestli doma, nebo za mořem. Občas jsem při něm i pořádně nervózní,“ řekl Tomáš Fleischmann.

Věrným příznivcem ostravské Nové husti je další hokejová legenda František Černík. „Do Tatranu jsem začal chodit už jako hráč. Stadion Josefa Kotase byl hned vedle, takže jsem to měl blízko. Navíc kdysi se hrály zápasy i v neděli dopoledne, takže po tréninku jsem šel na basket,“ řekl Černík, který byl okouzlen i zámořskou NBA. „Když jsem hrál v Detroitu, tak jsme se právě s celkem Pistons dělili o halu. Navíc právě v Americe si basketbal oblíbil i syn Michal, který ho začal hrát a věnuje se mu doteď. Na NBA jsem byl i v únoru v New Yorku, kde hrál Boston. Nádherný zážitek,“ pokračoval Černík, jehož syn Michal je v NH Ostrava asistentem trenéra.

Hodně blízko má k basketbalu i majitel fotbalového Baníku Tomáš Petera, jehož otec Pavel je právem označován za nejúspěšnějšího českého basketbalového trenéra všech dob. Právě on totiž dovedl v roce 1985 reprezentační tým na ME k historickému zisku stříbrných medailí.

„I proto mám k basketu takový vztah, jako kluk jsem tátovi samozřejmě hodně fandil,“ přiznal Tomáš Petera, který přivedl do Prahy před dvěma roky atraktivní Final Four. To bylo odborníky vyhlášeno jako vůbec nejúspěšnější pořádaná sportovní akce v Česku. „Hodně nám pomohlo, že se do finále probojoval Maccabi Tel Aviv, jehož fanoušci jsou úžasní,“ přiznává Petera. Právě rok 2006 byl pro Česko zlomový, protože všichni fanoušci na vlastní oči poprvé viděli špičkový evropský basketbal. Na vlně euforie se rok poté sklouzl také český suverén z Nymburku, který dokázal ve FIBA Cupu postoupit ze skupiny. „A hlavně ale dokázal Nymburk vyprodat pardubickou halu, kde bylo více než deset tisíc fanoušků,“ připomněl Kovář. I proto je jasné, že basketbal je po letech v Česku zase na vzestupu.

ALEŠ UHER, JAKUB NOHAVICA