Ostrava má i přes vysokou porážku v Děčíně (77:102) vzestupnou tendenci. Konečně totiž začala vyhrávat doma, kde už třikrát v řadě nenašla přemožitele. Domácím však nepřeje štěstí. Kromě absentujících Mitchella a Stuchlého nebude moci nastoupit ani mladý křídelník Palyza, kterého vyřadila ze hry trombóza. Na jeho místo přišel do týmu na týdenní testy Polák Mielczarek.

„Určitě nastoupí, ale jestli v základní pětce, to ještě nevím. Charakterizoval bych ho jako pracanta, jehož předností je dobrá obrana. Zatím se však moc neukázal v zakončení,“ řekl trenér Ostravy František Rón.

První utkání vyhrála na domácí palubovce Opava 80:72, která si naposledy odvezla z Ostravy výhru před šesti lety. „Minulý zápas jsme sice soupeře přeskákali (40:24), ale vyprodukovali dvacet ztrát, což je hrozné číslo. Tím se práce pod oběma koši smazala. O doskocích jsem s hráči nemluvil, upozorňoval jsem je právě na ztráty míčů, ze kterých pak pramení rychlé protiútoky a snadné koše,“ upozorňuje Rón.

Právě on v sezoně 2001/2002 slavil s Opavou mistrovský titul. „Soustředím se na vlastní tým, neprožívám to. Takových derby už pamatuji mnoho. V době, kdy jsem vedl Opavu, se hrálo ještě v hale na Mařádkově ulici, kde byla atmosféra doslova elektrizující. Přiznávám, že na ty časy rád vzpomínám, i proto, že jsem měl příležitost trénovat opravdu výborné hráče,“ dodal zkušený kouč.

„První domácí duel proti Ostravě nám vyšel nad očekávání. Vytvořili jsme si náskok, který byl pro další vývoj stěžejní,“ přehrává si v hlavě několik týdnů staré střetnutí opavský lodivod David Klapetek. „Odveta bude ale úplně o něčem jiném. Ostrava se dostala z krize, kterou na začátku sezony prožívala. Doma teď jen vyhrává,“ podotkl trenér Opavy a dodal:

„Nechci se za nic schovávat, ale v derby považuji za favorita domácí celek.“ Ostravští jsou sice zatím na posledním místě, ovšem to není podle Klapetka směrodatné. „V minulosti se několikrát dostali do krize a vždy z ní našli cestu. Navíc přivedli nové hráče, a jak jsem již řekl, začali se zvedat,“ poznamenal Klapetek.

Opava naposledy doma porazila Poděbrady (88:87) a prohrála dobře rozehraný zápas ve Středoevropské lize s rakouským Kapfenberkem (63:69). „Výkon špatný nebyl, bohužel nám nevyšel závěr zápasu. Máme ale na to, v Ostravě uspět,“ míní trenér Opavy, který by měl mít v derby kompletní kádr. „Problémy s achilovkou má Tomáš Hrubý, to je jediný hráč, jehož start v zápase je nejistý,“ uzavřel Klapetek.

(rob, noh)