Kde se v Ostravě objevila tak velká záliba v jednom z nejstarších sportů na světě (první doložené záznamy pocházejí ze 7. století – pozn. aut.), jehož hlavním cílem je uklidit opeřený míček přes síť do hřiště soupeře? „Myšlenka vznikla na konci minulého roku. V dubnu se zahájila liga s několika nadšenci. Postupně se rozrůstala a zastavila se na pětačtyřiceti párech, které byly rozděleny do pěti skupin po devíti dvojicích,“ popisuje Hájek.

Benďasová liga, jak se soutěž jmenuje, nedělá rozdíly mezi pohlavím, věkem ani výkonností. „Hrají mužské, ženské i smíšené páry. Měli jsme skupinu, kde bojovaly tři mužské páry s jedním smíšeným a jedním ženským, a fungovalo to výborně,“ tvrdí Hájek. „Liga se hraje v první řadě pro radost. Dvojice si spolu domlouvají zápasy a většinou si i samy utkání rozhodují. Rozhodčí není třeba. Za celou dobu, kdy liga jede, nebyl jediný problém. Hráči se mezi sebou respektují. Možná právě proto se během devíti měsíců stala soutěž tolik oblíbená,“ myslí si Hájek.

Zájem mezi Ostraváky neklesá. „Letos jsme přibrali dalších pětadvacet párů, takže jich bude hrát od ledna sedmdesát, což je pro Ostravu strop. Zájem je velký, bohužel míst, kde se dá hrát, není tolik, abychom mohli ligu dále rozšiřovat. Během premiérového ročníku nám několik párů vypadlo kvůli zdravotním nebo jiným důvodům a na jejich místo přišli náhradníci, kteří se samozřejmě mohou ještě hlásit,“ pokračuje Hájek, který tak potěšil hlavně případné zájemce. Ti, kteří by se tak rádi do příštího ligového ročníku zapojili, nemusejí smutnit.

Po Novém roce se liga znovu rozroste. Zřejmě i za brány moravskoslezské metropole. „Plánujeme rozšířit soutěž i do jiných měst. Takže by třeba už na konci roku 2009 hrály nejlepší páry z Ostravy proti těm z Frýdku-Místku, Karviné, Opavy a dalších měst v Moravskoslezském kraji,“ doplňuje Hájek. „V průběhu příštího roku na tom budeme pracovat,“ dodává.

Podrobná pravidla, rozdělení skupin, tabulky, místa turnajů včetně kontaktu na organizátora, u kterého se dá do ligy ještě jako náhradník přihlásit, je možné nalézt na webových stránkách www.bendasova-liga.cz.