Po úvodních dvou akcích vedli hosté 5:0 a zdálo se, že je čeká velmi snadná cesta za vítězstvím a postupem do dalšího kola. Opak byl pravda. Mladí vysokoškoláci bojovali bez respektu a vlažně hrající favorit brzy o náskok přišel. V dalším průběhu pak svěřenci trenéra Františka Róna překvapivě jen dotahoval náskok domácích. VŠB svému věhlasnějšímu a zkušenějšímu soupeři neustále zatápěla.

Nová huť přitom nikoho nešetřila. Na palubovce se tak objevil i nejlepší střelec týmu a jeden z nejužitečnějších hráčů ligy – Američan Arnold. Na rozehrávce nechyběl ani Robinson, autor osmadvaceti bodů, které zaznamenal v posledním domácím ligovém utkání proti USK Praha. V dresu NH nastoupil už i uzdravený Uhlíř, naopak jen na lavičce zůstali zranění Stehlík s Procházkou.

Outsider duelu hrál na hranici svých možností, možná i za nimi, což znamenalo senzační poločasové vedení o čtyři body. Po změně stran se však naplno projevila síla Nové huti a také fakt, že domácí nastoupili k utkání v sedmi lidech. Hosté, kteří se snažili hrát téměř každou akci přes urostlého pivota Korytka, přidali na aktivitě a přišel rychlý obrat. Šňůra 17:3 znamenala ve 27. minutě desetibodové vedení favorita a bylo rozhodnuto. „Snažili jsme se Korytka zdvojovat, ale nebylo to nic platné,“ přiznal trenér VŠB Miroslav Pacut. Sympatický výkon hráčů VŠB i přes nevydařený druhý poločas, ve kterém zaznamenali pouhých šestnáct bodů, zaslouží pochvalu.

„První poločas jsme odehráli výborně. Na začátku jsme se sice trochu lekli, protože soupeř nastoupil tak, jak hrává v lize, nikoho nešetřil. Brzy z nás ale spadl ostych a dařila se i střelba. Po změně stran si udělali oba pivotmani tři fauly, navíc jsme hráli v sedmi lidech. Nenašli jsme už síly na návrat do zápasu,“ pokračoval lodivod vysokoškoláků Miroslav Pacut a dodal: „Dokázali jsme slušně eliminovat Arnolda, který dal jen deset bodů. Pro hráče to byla výborná zkušenost, zahrát si proti takovým borcům. Pokud bychom o víkendu ve Zlíně zopakovali stejný výkon jako v úvodním poločase proti Nové huti, máme na to vyhrát. Naše hra se stále zlepšuje.“

„Od začátku jsme hráli dost ospale. Hráči si mysleli, že k výhře bude stačit tréninkové tempo. O přestávce lítaly v kabině hromy blesky, což se projevilo v nástupu do třetí čtvrtiny. VŠB jsme dovolili za celý druhý poločas šestnáct bodů, s čímž jsem už mohl být spokojen,“ uvedl kouč NH Ostrava František Rón.

Ve 4. kole Českého poháru narazí NH Ostrava na mnohem těžšího soupeře. 28. ledna čeká novohuťáky tuhý souboj o postup do čtvrtfinále v Kolíně.

VŠB Ostrava – NH Ostrava 61:82 (26:20, 45:41, 54:62). Body: Lukenda 13, Zbránek a Kresta po 12, Klečka 9, Maděra Martin 8, Gerych 5, Zavadil 2 – Korytek 26, Bohačík 19, Arnold 10, Uhlíř 9, Mielczarek 6, Mužík a Robinson po 5, Palát 2. TH: 24/14 – 24/17. Trojky: 5:7. Doskoky: 26:39. Chyby: 21:22. 5 chyb: 36. Zbránek (VŠB), Rozhodčí: Holoubek, Giecek. Diváci: 258. Nejlepší hráč: Korytek (NH)