Ostravský box opět patří k republikové špičce. Boxing club Ostrava už několik let bojuje o nejvyšší příčky v extralize a ve svém středu má hned několik vynikajících boxerů. Nejvíce nadějí se vkládá do dvacetiletého Marka Špringla, který bojuje ve váze od jednaosmdesáti kilogramů. Svého času juniorský mistr republiky byl loni nejúspěšnějším borcem klubu, když vedle Velké ceny Ostravy uspěl i na turnaji v Polsku, který je v kalendáři Evropské amatérské boxerské asociace (EABA).
Box byl pro Špringla logickou cestou a dalo by se říct rodinnou tradicí. Jeho otec Radek byl svého času vynikajícím rohovník a reprezentoval ve váhách do pětasedmdesáti a jednaosmdesáti kilogramů. „Táta boxoval, takže mě k tomu v podstatě dokopal. Odmala jsem se pohyboval kolem ringu a někdy od deseti jsem s boxem začal,“ říká o svých začátcích dvacetiletý boxer.

V závěru loňského roku pak ke svým úspěchům mohl přidat i další - titul mistra republiky. Do Dešenic, kde se šampionát konal, odjížděl v roli největšího favorita. Ale poznal tam, jak dovede být sport krutý. „Byla to obrovská smůla. V prvním zápase jsem dostal Richtra z Plzně. Je to borec, který jde neustále dopředu, takže jsem ho kontroval a někdy ve druhém nebo třetím kole jsem mu dal ránu na čelo a napraskl jsem si kloubní pouzdro na pravé ruce. Doboxoval jsem to levou a vyhrál jsem na body. V semifinále jsem nemohl pravou boxovat, jen jsem se kryl. Naštěstí jsem levou bodoval, takže jsem Moravce z Českých Budějovic porazil. Ale ve finále už to nešlo,“ posteskl si Špringl, který v boji o titul podlehl Stanislavu Stárkovi z Prahy.

Ačkoli tradičně spoléhá především na svou levačku, proti ostřílenému borci to bylo málo. „Stárek boxuje hodně agresivně, jde pořád dopředu a na něj už jsem jen levou nestačil. Takže jsem prohrál na body.“ Přitom původně mu vše hrálo do karet. Šampionátu se totiž kvůli nemoci nezúčastnil jeho největší rival Petr Novotný z Prostějova. „Chtěl jsem titul, bohužel to nevyšlo. Myslím si, že kdybych byl v pohodě, udělal bych ho. Všechno mi šlo na ruku. Můj největší rival Péťa Novotný nepřijel. Hodně jsem si věřil, byl jsem šťastný, že mi konečně vyjde republika, ale bohužel přišlo to zranění,“ dodal Špringl.
Na neúspěch už ale nemyslí a vše si chce vynahradit v tomto roce. „Péťa už stárne. Je mu dvacet osm, takže se na něj chystám. Doufám, že už mi nebude stačit,“ vyzval svého soupeře ostravský borec.

Svými výkony si řekl i o místo v reprezentaci. Společně s ostravským Janem Sojkou se už letos zúčastnil prvního srazu a věří, že na akcích nároďáku letos chybět nebude. „Je v plánu asi deset reprezentačních akcí, takže doufám, že někde vyjedu. Záležet bude na tom, jak uspěji na nominačním turnaji, kterým je Velká cena Ústí nad Labem,“ zamyslel se nad plány pro tento rok dvacetiletý boxer. A pokud v Ústí nad Labem uspěje, měl by vyjet i na mistrovství světa, které koncem léta přivítá Milán.

„To by bylo splnění mého boxerského snu. Chtěl bych zažít atmosféru tak velkého turnaje a zaboxovat si s nejlepšími. Snad to vyjde,“ zasnil se Špringl, ale trenér Jiří Kotiba ho hned srazil z výšin: „To budeš ale muset hodně přidat a mnohem více makat. Jinak se pojedeš podívat maximálně někam za Milanem.“
Marek je nezpochybnitelný talent, a pokud bude na sobě pracovat a nepřijdou nějaké nepředvídatelné okolnosti, mohl by se dostat pořádně vysoko. Jak vysoko? „Chtěl bych se prosadit na mezinárodních turnajích, nějaké vyhrát a aspoň si vyzkoušet mistrovství světa. A kdyby někdy v budoucnu vyšla i nějaká ta medaile ze světa, byl by to pro mě asi vrchol. Ale to je daleká budoucnost,“ řekl ke svým ambicím Špringl.

Vrchol pro amatérské boxery pak bývá přechod k profesionálům. Ale na ten zatím ostravský borec nemyslí. „Mám na to dost času. Tam se navíc boxuje trochu jinak a já teď především potřebuji nabrat nějaké zkušenosti,“ uvedl.

Ty sbírá zatím především v extralize. A tam se od nového roku bojuje podle trochu jiných pravidel. Už se nejdou čtyři kola po dvou minutách, ale tři po třech minutách. A na to si boxeři musejí zvyknout. Utkání je teď o minutu delší a o minutu je kratší i přestávka. „Je to velká změna. Už tak to bylo hodně náročné a teď ty poslední dvě minuty ve třetím kole jsou opravdu ďábelské,“ řekl ke změně Špringl a kouč Kotiba si opět neodpustil rýpnutí: „Tři kola jsou ti hodně? A ty chceš jít k profíkům? Tam bys boxoval na šest kol, a tu si stěžuješ, že nemůžeš už ve třetím.“

Typický český boxer odbojuje ročně až třicet utkání. Mezi dvěma extraligovými zápasy má spoustu času na odpočinek. Na turnajích ho ale čekají tři až čtyři duely během několika dní. Ale i to se dá zvládnout. „Záleží vždy na soupeři. Když je těžký, tak druhý den toho má člověk dost. Ale ty nejtěžší stejně potká až ve finále,“ poznamenal Špringl.

A co se stane, když boxer inkasuje několik těžkých úderů? Je pak druhý den schopen opět jít do ringu? „To není problém. Boxery rány ani moc nebolí. Práh bolesti máme dost nízko. Takže pokud je turnaj, tak i přes nějaké nepříjemné údery jsem schopen další den pokračovat. Horší jsou zranění ruky nebo třeba natržené obočí. To dokáže člověka vyřadit. Ale to se zase tak moc nestává,“ dodal Marek Špringl.