Libor Uher, který se chystal zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest, je proto nucen odvolat plánovaný výstup a zvolit náhradní krizový plán. Libor Uher už v minulosti jako druhý Čech v historii vystoupil na „horu hor“ K2. Letošní expedice ve složení Libor Uher, Petr Mašek, Radim Slíva a Petr Valchař se podle plánu vydá na cestu 23. března, návrat se předpokládá začátkem června. Rozvrh cesty se však změnil.

Jaký je tedy váš krizový plán?

Jelikož teď v březnu nebude možné dostat se do Tibetu ze severu k našim horám Cho Oyu a Mount Everest a nemáme zaručeno, že se to v dubnu zlepší, museli jsme přehodnotit plán celé expedice. Od naší agentury z Nepálu jsme dostali seznam jiných kopců, na které nám mohou bez potíží zprostředkovat výstupové povolení a servis. Nakonec jsme se dohodli, že polezeme na Annapurnu (8091 m n.m.), která leží celá na území Nepálu asi 320 km západně od nejvyšší hory světa Everestu. Annapurna, v překladu Bohyně sklizně, je desátou nejvyšší horou světa a právem je považována za jednu z nejtěžších osmitisícovek.

Do Nepálu teď zřejmě z jihu pojede většina expedic, které nemohou vstoupit do Tibetu. Setkáte se s některou, kterou znáte?

Naše expedice se připojila na permit k česko-slovenské lezecké dvojici Martina Minaříka a Dodo Kopolda, která na Annapurnu lezla už loni na podzim ze severní strany. V týmu s nimi tenkrát byl i náš kolega a člen expedice Petr Mašek, který se tak po necelém půl roce vrací zpět, tentokráte ale z jihu. Nedokážeme dopředu odhadnout jestli se potkáme jen v základním táboře nebo i někde ve výstupové cestě na Annapurnu. Podle našich informací se Martin s Dodem chtějí pokusit o velice náročný traverz celé Annapurny.

Jakou cestu zvolíte vy?

Naše plány jsou poněkud střídmější, jako nejschůdnější se jeví cesta po východním hřebeni přes Rock-Noir. Je to ale šíleně dlouhá cesta, nejtěžší na této variantě je 5,5 km dlouhý závěrečný hřeben ostrý jako žiletka, kde z výšky 7600 m n. m. stoupáte do 8090 m n.m. Další, a ještě náročnější a strmější linie, vede po jižním pilíři anglickou cestou zvanou Bonington. Obojí je velmi těžké. Výstupová trasa se zvolí přímo na místě podle aktuálních podmínek a sněhové situace. O tom, že to nebude žádná procházka, svědčí i statistiky všech úspěšných výstupů a fakt, že tam 21 let nebyla žádná československá noha. Naposledy v roce 1988 Josef Rakoncaj a Pepa Nežerka.

A co Everest, ten přece leží také na území Tibetu, který je uzavřen?

Výstup na Everest ještě není tak úplně pasé, pokud by se situace v Tibetu v květnu uklidnila a Čína otevřela hranice a my bychom se dostatečně zaklimatizovali na Annapurně, dokážeme se přesunout pod Everest a mohli bychom se pokusit o vrchol. Do jaké míry se to všechno podaří realizovat, se uvidí už brzy – za dva týdny odjíždíme.

Z Everestu jste chtěli posílat do České republiky multimediální zprávy o průběhu expedice, budete je posílat i z Annapurny?

Určitě, na tom se nic nemění. Speciální techniku na připojení k internetu a přenosu dat vezeme s sebou. Chceme být v kontaktu s rodinami a posílat domů co možná nejvíce fotek a videí, abychom se s ostatními mohli podělit nejen o krásu hor, ale i ukázat život horolezců tak trochu zblízka.

Kde najdeme informace o průběhu expedice?

Informace a zajímavosti kolem expedice již nyní nabízí webový portál na www.rajpneu.cz, zde všichni najdou maximum textových informací o průběhu expedice, ale také 3D grafické animace výstupových tras, spoustu fotek, videa a zvukové mp3 stopy.