„Od ledna, kdy Vašek Svěrkoš přestoupil do Francie, je to už potřetí, co za něj cenu přebírám. Už jsem si doma pro ceny vyčlenil jeden pokoj, kde bydleli synové, a tam mu je schovávám. V létě mu je samozřejmě předám,“ odlehčil atmosféru Lička, který byl rád, že Svěrkoš vyhrál tuhle anketu. „Vrátil se k nám do Ostravy v momentě, kdy mu v kariéře nebylo úplně nejlépe. A v lednu odcházel ve formě, jakou předtím nikdy neměl. Znám ho od dětství a můžu potvrdit, že to je náš kluk Ostravák a havíř,“ usmál se Lička.

Talentem roku 2008 se stala plavkyně Barbora Závadová z KPS Ostrava. „Určitě to pro mě znamená, že mám ještě co dělat, a dál se snažila, abych byla sportovní osobnost úplná,“ svěřila se juniorská reprezentantka, která si z loňských výsledků nejvíc cení 11. místa a českého dorosteneckého rekordu na 400 metrů polohový závod na prosincovém ME dospělých v krátkém bazénu v Rijece.

Nejlepší handicapovanou sportovkyní Ostravy byla vyhlášena lukostřelkyně Markéta Sidková. „Nečekala jsem, že taková kategorie bude. Je to hnací motor pro mě i ostatní handicapované sportovce,“ prozradila bronzová medailistka ze soutěže družstev na paralympiádě v Pekingu 2008, kde byla zároveň zvolena do devítičlenné Rady sportovců Mezinárodního paralympijského výboru.

Nejlepším kolektivem bylo pak vyhlášeno družstvo zápasníků ve volném stylu TJ Sokol Vítkovice. Zvláštní cenu a uvedení do pomyslné síně osobností převzal legendární zápasník a olympijský vítěz z Mnichova (1972) Vítězslav Mácha.

(rod, au)