Na zimním stadionu v Ostravě-Porubě slavili postup po neuvěřitelném závěru, ve kterém pět vteřin opřed koncem vsítil kapitán Martin Dlouhý postupový gól na 3:2, čeští futsalisté.

Chorvatům, kteří ještě minutu a čtrnáct vteřin před koncem vedli 2:1, zbyly jen oči pro pláč. A to doslova. Dřív, než ale došlo na slzy, chtěli se ale Chorvaté prát. Cílem jejich zloby byli rozhodčí, na které se chorvatští futsalisté vrhli ihned po skončení utkání. Jen včasný zásah bezpečnostní agentury ochránil Ruslana Munteana z Moldavska a Franciska Peňu Diaze ze Španělska před inzultací.

„U jižanských národů to není bohužel až tak úplně neobvyklé. Jsou hodně temperamentní a prostě to neunesli, když měli postup tak blízko,“ snažil se pochopit soupeře trenér české reprezentace Tomáš Neumann.

Jeho svěřenci se ale potyčce nevěnovali. V tu dobu už s fanoušky, kterých do haly dorazily dvě tisícovky, slavili čtvrtý postup na evropský šampionát v řadě. Kapitán českého týmu Martin Dlouhý, jehož góly v posledních vteřinách vypjatého utkání rozhodly o postupu, pojede dokonce bojovat na mistrovství Evropy už popáté. „Když to sečtu i s mistrovstvím světa, tak to už bude můj sedmý šampionát,“ uvedl Dlouhý, jenž je specialistou na rozhodující góly. V minulé evropské kvalifikaci to byl také on, kdo vsítil v úplném závěru utkání s Ázerbájdžánem postupový gól. „Mám na to štěstí. Ale je to práce všech kluků,“ odtušil český kapitán.

Maďarsko bude hostit futsalové mistrovství Evropy poprvé. Závěrečný turnaj, kterého se premiérově zúčastní dvanáct nejlepších týmů Evropy, budou hostit haly v Budapešti a Debrecíně ve druhé polovině ledna příštího roku.

O účastnících se rozhodovalo o víkendu v sedmi skupinách, ze kterých postoupili vítězové a čtyři nejlepší týmy ze druhých míst. Ani šest bodů nakonec nestačilo Chorvatům, které od přímého postupu dělilo v Ostravě pět vteřin. „Byla to nesmírně těžká skupina. Mohl prohrát kdokoliv s kýmkoliv. Jsem pyšný na tento tým, který dokázal téměř nemožné a otočil zápas s Chorvaty,“ radoval se trenér Neumann.

Jistou účast má pořádající Maďarsko a k němu se přiřadili všichni favorité. Silná pětka Rusko, Španělsko, Ukrajina, Itálie a Portugalsko opět chybět nebude. Podruhé v řadě pojede na evropský šampionát tým Srbska, premiéru budou mít Bělorusko a Ázerbájdžán, Belgie se dočkala po řadě let – naposledy hrála na nultém šampionátu v roce 1996.

Los futsalového mistrovství Evropy 2010 se uskuteční v sídle UEFA v Nyonu 10. září 2009.

Účastníci futsalového ME 2010

Maďarsko
Ukrajina
Španělsko
Česká republika
Itálie
Bělorusko
Belgie
Srbsko
Portugalsko
Ázerbájdžán
Rusko
Slovinsko