Série se hraje na tři vítězství a začíná v pátek a v sobotu vždy od 17 hodin na palubovce týmu DHL, který v základní části skončil druhý, obhájce titulu byl třetí.

„Každá sezona je jiná, po té minulé se obměnil hráčský kádr. Vloni byl tým postaven na univerzálu Konečném, teď se útočná síla rovnoměrně rozložila na tři hráče, a to by mohlo být naší výhodou. Pro soupeře tak bude daleko těžší na ně postavit obranu,“ tvrdí zkušený 35letý blokař a asistent ostravského trenéra Přemysl Kubala.

V čem spočívá síla Jihostroje?

Kádr Českých Budějovic je už delší dobu pohromadě, hráči jsou na sebe zvyklí a vědí, co mohou od sebe očekávat. Nahrávač Sládeček proto přesně ví, komu dá důvěru například v koncovce. Je to bojovný mančaft, prověřený Ligou mistrů, a svou formu dokáže vyladit na play off. I když ve čtvrtfinále proti Příbrami nehráli v optimální formě, dokázali sérii vyhrát v rozhodujícím, pátém zápase. To, že jeho hráči nejsou typy, které by se po nakládačce složily, svědčí o síle Jihostroje. Určitě bude hodně nebezpečný.

DHL k postupu do semifinále přes Zlín sice stačila tři utkání, ale ani jeden souboj neměl zcela jednoznačný průběh…

Play off je hodně o zkušenostech. Zatímco my jsme v jednu chvíli měli na hřišti tři mladíky a další dva kluky, kteří play off hráli jednou v kariéře, v kádru Zlína byli čtyři hráči nad 35 let. Jakubíček, Obdržálek, Marek Tomáš a Sedláček byli oporami soupeře, se kterým jsme se proto i docela trápili. I když naše vítězství nebyla přesvědčivá, jsem rád, že jsme o postupu rozhodli ve třech zápasech. Od posledního utkání před dvěma týdny ve Zlíně jsme formu doladili a poslední tréninky naznačují, že by nám to zase mohlo šlapat. Pozitivní je, že po problémech s ramenem se dal zdravotně dohromady i univerzál Motys, takže jsme kompletní.

Je výhoda, že sérii s Českými Budějovicemi začínáte dvěma zápasy v Ostravě?

Určitě. Doma jsme v této sezoně ještě neprohráli a všichni věříme, že to udržíme i v play off. Na domácím hřišti je vždy větší než na palubovkách soupeřů. Ve volejbale dělá prostředí hodně – každá hala je jiná, rozdílné jsou rozměry, osvětlení, prostorová orientace. Na semifinále se těšíme, hlavně, aby se už hrálo, dvoutýdenní přestávka byla dost dlouhá.

Cíl ze začátku sezony – zopakovat si loňské finále – se asi nezměnil…

Jiný cíl než finále ani nemůžeme mít. Všichni věříme, že přes České Budějovice přejdeme dál. Pokud všichni předvedeme svůj standard, mohli bychom doma v semifinále dvakrát vyhrát.

Druhá série Kladno – Opava odstartuje až 29. a 30. března na palubovce vítěze základní části extraligy, Slezané v ní obsadili 4. místo.