Kdo neviděl, může jen litovat. Poslední vzájemné utkání mezi regionálními rivaly – Ostravou a Opavou – přineslo kromě atraktivního basketu také plno emocí. Ty vzplály v závěru prvního poločasu, v době, kdy vedl nováček soutěže ve vyprodané ostravské hale Tatran 35:33. Klíčový rozehrávač Nové huti Mike Mitchell byl při nájezdu pod koš opakovaně faulován opavským Michalem Čarneckým. Drobný Američan v ostravských barvách reagoval tak, že soupeře udeřil pěstí do hrudi a ten se skácel k zemi. Následovalo okamžité vyloučení do konce zápasu a stopka na dva zápasy.


„Reagoval jsem hloupě,“ přiznal Mitchell. „Bylo to zasloužené vyloučení, přiznávám, ale nebylo to tak strašné, aby musel padat. Netrefil jsem ho ani do obličeje, jak to uvedl v zápise rozhodčí,“ dodala jedna z ostravských opor.

Až do konce utkání pak prožíval Michal Čarnecký ve zhuštěné atmosféře doslova peklo. Ostravští fanoušci se postavili na stranu své hvězdy a při každém kontaktu s míčem na opavského rozehrávače pískali. „Mike to prostě neunesl. Fanoušci měli spíše vypískat svou největší hvězdu,“ byl přesvědčen třiadvacetiletý Čarnecký.

Ostravě paradoxně vyloučení klíčového článku základní pětky prospělo. Po vyrovnaném prvním poločase (39:39) nepovolili svěřenci trenéra Františka Róna hostům po změně stran dlouhé čtyři minuty ani koš a šňůrou 13:0 rozhodli o konečném vysokém vítězství 93:70.

Také dnes se očekává skvělá podívaná. „Ostrava je v současné době v laufu, po sérii výher šla nahoru i v tabulce. Bude to nesmírně těžké utkání. Já ale věřím, že za přispění našich výborných fanoušků ho zvládneme,“ poznamenal opavský kouč David Klapetek. Slezané také v posledních týdnech válí. Čtyřikrát v řadě vyhráli a neuspěli až ve středu v Děčíně, byť zápas skvěle rozehráli.

„Až moc lehce jsme si vypracovali solidní náskok, poté jako bychom se možného vítězství zalekli. Situace jsme řešili zbrkle, čehož soupeř dokázal patřičně využít,“ vracel se ke středeční porážce trenér Klapetek. „Chyběla nám větší trpělivost, neboť Děčín rozhodně k poražení byl,“ doplnil trenér.

Opavští hráli na severu Čech v okleštěné sestavě, na derby by ale měli být kompletní. Nastoupit by měla i opavská raketa Pavel Pumprla. „Dobral antibiotika a ve čtvrtek již trénoval. Někteří hráči mají nějaké drobné šrámy, do zápasu ale nastoupí všichni,“ podotkl David Klapetek. V posledních duelech Slezané sázeli na agresivní pojetí hry. „Na našem stylu se nic měnit nebude, není ani důvod,“ zakončil Klapetek.

ROMAN BRHEL, JAKUB NOHAVICA