S bilancí 7:9 dotáhl třiatřicetiletý lodivod mužstvo po katastrofálním startu do soutěže alespoň do bojů o záchranu, které začínají již dnes. „Je tady možnost, že budou padat jen dva týmy. Z Mattoni NBL totiž zřejmě nikdo nesestoupí. V tom případě by byla naše záchrana o mnoho reálnější. Stačilo by neskončit poslední,“ říká hrající kouč VŠB Ostrava.

Boj o udržení zahajujete doma proti nejlépe postavenému týmu. Je to výhoda?

Ano, ale pouze pokud se nám podaří vyhrát (směje se). Teď vážně. Samozřejmě je to pro nás lepší, začínat doma, už jen proto, že na vlastní palubovce se nám daří o poznání více než venku.

S Trutnovem, který hostíte dnes od 14.30 hodin, jste odehráli v základní části dva vyrovnané zápasy. Na co si budete muset dávat největší pozor?

Mají mnohem zkušenější a vyzrálejší tým. Jejich hra stojí hlavně na třech bývalých hráčích, kteří mají dlouholeté zkušenosti z nejvyšších soutěží. Jedná se o Housera, který ještě loni hájil barvy Děčína. Nesmím zapomenout na 207 centimetrů vysokého Formánka (dnes slaví devětatřicáté narozeniny – pozn. red.). Ten hrál na vrcholové úrovni snad patnáct let. Klíčové pak bude ubránit Slezáka, který sice není žádný vynikající hráč, ale zato umí přesně vystřelit ze všech pozic.

Sám jste proti Trutnovu v základní části nastoupil. Odehrál jste dvanáct minut, ale porážku nakonec neodvrátil. Plánujete něco podobného?

Není to vyloučeno, ale zatím to není na pořadu dne. Jsme totiž momentálně v kompletním složení. Pokud by se někdo zranil, nebo by přišel dlouhodobý herní výpadek určitých hráčů, jsem připraven do hry naskočit. Stále se cítím dobře, i v Trutnově to nebylo až tak zlé. S kluky normálně trénuji, takže v tom nevidím žádný problém.

Odvetu hrajete už v neděli venku. Jak vy, tak soupeř musíte během čtyřiadvaceti hodin zvládnout důležitý duel a k tomu tři sta kilometrů dlouhou cestu. Není to trochu nesmyslné?

Příliš rozumné a ani příjemné to není, ale takový je los, a ten je stejně náročný pro všechny. Jsem si jistý, že ani jeden tým není zvýhodněný.

Na jistotu záchranu teď ztrácíte dvě výhry. Navíc na Benešov, který jste letos ještě neporazili. Nestraší vás to?

Výchozí situace není dobrá, ale pokud budeme ve formě a podaří se nám dobrý vstup, záchrana není vyloučena. Každý náš zisk je zároveň ztráta konkurentů, ale taky naopak. Naštěstí to vypadá, že z Mattoni NBL nikdo nesestoupí. V tom případě by byla naše záchrana o mnoho reálnější. Stačilo by neskončit poslední.

Venku jste letos ze třinácti pokusů uspěli jen jednou. To je dost málo. Jste si vědomi toho, že pokud se chcete v lize udržet, musíte na palubovce soupeře minimálně jednou uspět?

Je mi to jasné. Problém je – a v tom s vámi musím souhlasit – že naše výkony jsou kvalitní pouze doma. Venku se nám tolik nedaří. Situace je složitá, musíme totiž začít vyhrávat venku, ale to nebude snadné. Prohráli jsme totiž v základní části se všemi třemi konkurenty. V Trutnově, Benešově i Písku. To se musí změnit.

Kde hledat příčiny venkovních neúspěchů?

Může to být částečně přístupem rozhodčích, ti vám určitě přepískávat nebudou, ale jen tím to určitě není. Některé zápasy jsme hráli venku v horší sestavě, to je také jeden z faktorů. Těžko říct, v čem je zakopaný pes. Některé duely jsme hráli slušně, ale bylo jich pár, a kolikrát nám ani zlepšený výkon výhru nepřinesl. Je zajímavé, že stejný problém má Nová huť, která doma předvádí výborný basketbal, naopak až na pár výjimek hraje venku mizerně. Možná to je syndrom ostravského basketbalu (usměje se). Ono se stačí podívat na BC Ostrava, ti jsou na tom také tak.

Takže basketbalové kluby v Ostravě jsou vyloženě domácím týmem?

(směje se) Je to zvláštní, ale je to tak. Neukazují na to jen samotné výsledky, ale hlavně výkony. V těch jsou velké rozdíly.

Budete jistě potřebovat pomoc mladíků, kteří jsou u vás na střídavý start z NH Ostrava. S kým počítáte?

Vždy to řešíme před samotnými zápasy a zatím spolupráce funguje. Protože hrají muži NH již včera v Opavě, budeme mít minimálně na dvojzápas s Trutnovem všechny jejich mladé hráče k dispozici, včetně Paláta a Maděry.

Od 14.30 hodin hostí vysokoškoláci ve Sportovní hale v Porubě Trutnov.

TABULKA O UDRŽENÍ

10. Trutnov 26 10 16 2018:2169 36
11. Benešov 26 9 17 1955:1999 35
12. VŠB Ostrava 26 7 19 1908:2025 33
13. Písek 26 5 21 1912:2298 31

(Prvním sestupujícím se stala rezerva Prostějova. K té se připojí zřejmě jen poslední tým tabulky o udržení. Mohou to být však i dvě poslední mužstva. Hraje se šestikolově systémem každý s každým).

VZÁJEMNÁ BILANCE ZE ZÁKLADNÍ ČÁSTI

Trutnov (doma 84:78, venku 67:70 – 1:1 na zápasy)

Benešov (doma 74:84, venku 74:85 – 0:2 na zápasy)

Písek (doma 84:62, venku 78:91 – 1:1 na zápasy)