Je v tom kus neprofesionality a amatérismu. Nejvyšší basketbalová soutěž mužů vrcholí. Do konce základní části zbývá odehrát čtyři kola. O postup do play off bojuje jak BK Opava, tak Nová huť Ostrava. Fanoušci obou klubů však v těchto dnech neřeší dramatickou koncovku dlouhodobé části, možné soupeře pro vyřazovací boje, ale nečekané trenérské šachy na lavičkách obou klubů.

V jiných sportech věc i na české poměry nevídaná. V košíkové ale žádné informační embargo nad citlivým tématem trenérských změn u regionálních rivalů neplatilo.

Už koncem minulého týdne ale bylo jasné, že do Ostravy míří bývalý reprezentační kouč Zdeněk Hummel, který naposledy působil u ženského týmu Valosunu Brno. Opavu převezme po Davidu Klapetkovi současný ostravský lodivod František Rón. „Je hodně nešťastné, že se tato informace dostala na veřejnost ještě před skončením sezony. Neprospěje to nikomu ze zúčastněných,“ řekl Deníku František Rón, který se dlouho k celé věci odmítal vyjádřit.

Zatímco odchod Róna, který opouští mužstvo po sedmi letech, nechal fanoušky Nové huti klidnými a spíše jej berou jako krok kupředu, změna na trenérské lavičce v Opavě vzbudila u mnohých velké rozčarování.

Důvod?

Bývalý reprezentační pivot a opavský patriot David Klapetek loni dovedl po třech letech mužstvo zpět mezi elitu. Navíc dokázal, že se dá hrát v nejvyšší soutěži důstojná role i s bezejmennými a pro jiné kluby nepotřebnými hráči.

Změna na trenérském postu nastane v Opavě i přesto, že se Klapetkovým svěřencům v poslední době velice daří. Opava totiž pod jeho taktovkou vyhrála pět z posledních šesti duelů a pokukuje po účasti v play off.

Klapetek se o tom, že u týmu po sezoně skončí, dozvěděl až po pátečním vyhraném derby s Ostravou. To se vedení opavského klubu definitivně dohodlo na spolupráci právě s Františkem Rónem. David Klapetek přes všechny události posledních dní myslí hlavně na tým a své svěřence. „Mám jedno velké přání. Aby kluci současný stav v kabině vůbec nerozebírali. Máme před sebou velkou příležitost dostat se do play off. Je potěšující, že naše šance držíme ve svých rukou. Při současné formě jsme schopni se do vyřazovacích bojů dostat. Přeji si, abychom všichni žili jen tímto,“ řekl Klapetek.

I z jeho vyjádření je patrné a jasné, že oznámení změn na trenérských postech v rozehrané soutěži bylo dost nešťastné a v každém případě nejvíce ublíží samotným klubům, které bojují o účast v play off.

František Rón
Do Ostravy přišel jako čerstvý mistr ligy s Opavou v roce 2002. Zajímavostí je, že pod ním v té době právě Klapetek hrál. Během sedmi sezon se mu nepodařilo zaznamenat mnoho velkých úspěchů. V poháru dokázal v roce 2007 dovést tým do finále, kde Ostrava nestačila na Nymburk. Tím největším ligovým bylo loňské šesté místo. Zkušený kouč je známý tím, že sází hlavně na cizince. Se zahraničními posilami však Rón kýženou medaili nezískal. Momentálně má v týmu tři Američany a dva Poláky. Během jeho působení oblékalo dres Nové huti jedenáct zahraničních hráčů (Ristanovič, Buzási, Kaličanin, Gavlák, Mitchell, Ofoegbu, Wilson, Robinson, Arnold, Korytek, Mielczarek). Naopak u týmu skončili Prášil a Pospíšil, kteří patřili k oporám. Nyní hájí Prášil barvy čtvrtého Prostěxjova a Pospíšil druhého Nového Jičína.

Rón v číslech

2002/2003 – 10. místo, bilance 11:21

2003/2004 – 7. místo, bilance 16:16 (čtvrtfinále 0:3 s Brnem)

2004/2005 – 7. místo, bilance 14:18 (čtvrtfinále 0:3 s Prostějovem)

2005/2006 – 10. místo, bilance 13:19

2006/2007 – 8. místo, bilance 22:22 (čtvrtfinále 1:2 s Nymburkem)

2007/2008 – 6. místo, bilance 22:22 (čtvrtfinále 1:3 s Prostějovem)

2008/2009 – průběžné 6. místo, bilance 16:20 (zbývá odehrát čtyři kola)

David Klapetek
Bývalý výborný pivot a hráč Opavy převzal tým po finančním úpadku jako hrající trenér v roce 2004, kdy vystřídal z pozice asistenta Jana Kozáka. Mužstvo následně uhrálo jen šest výher a spadlo do první ligy. Po dvou sezonách se David Klapetek probojoval až do finále. V něm však Opava nestačila na Kolín. Co se nezdařilo proti Středočechům, to se povedlo v minulém roce proti celku Sokol Pražský. Rozhodující, pátý zápas doma vyhráli Slezané s obměněným kádrem plným bezejmenných mladíků 91:70 a po třech letech mohli slavit postup do nejvyšší soutěže. Také letos měl k dispozici Klapetek pouze hráče z Česka a Slovenska, hlavně mladíky (Šiřina, Čarnecký, Dygrýn, Kratochvíl). Přesto s nimi bojuje o postup do play off, a to zejména díky posledním skvělým výkonům.

Klapetek v číslech

2004/2005 (Mattoni NBL) – 12. místo, bilance 6:26 (pád do první ligy)

2005/2006 (1. liga) – 3. místo, bilance 18:8 (čtvrtfinále 1:3 s Olomoucí)

2006/2007 (1. liga) – 2. místo, bilance 22:4 (finále 2:3 s Kolínem)

2007/2008 (1. liga) – 1. místo, bilance 24:2 (finále 3:2 se Sokolem Pražským, postup do Mattoni NBL)

2008/2009 (Mattoni NBL) – průběžné 9. místo, bilance 14:22 (zbývá odehrát čtyři kola)

ROMAN BRHEL

JAKUB NOHAVICA