Tým z moravskoslezské metropole nezvládl úvodní dvojzápas s Trutnovem. Největší konkurent z Písku však také oba vstupní duely ztratil. „Aspoň nějaká pozitivní zpráva,“ oddechl si kouč vysokoškoláků Miroslav Pacut.

1. zápas – sobota: VŠB Ostrava – Trutnov 57:74. „To, že začínáme doma, je pro nás výhoda. Na vlastní palubovce hrajeme o mnoho lépe než venku,“ pronesl před sobotním duelem trenér Ostravy Miroslav Pacut.

Vysokoškolákům se však utkání vůbec nepovedlo. Klíčový byl závěr prvního poločasu, ve kterém domácí úplně vypadli z tempa a povolili soupeři získat rozhodující náskok. „Začátek nebyl špatný, drželi jsme se na kontakt. Bohužel poslední tři minuty druhé čtvrtiny jsme prohráli 0:15, což nás srazilo do kolen. Nemá cenu vyjmenovávat, co přesně bylo špatně. Nešlo nám totiž vůbec nic,“ přiznal trenér VŠB Miroslav Pacut.

2. zápas – neděle: Trutnov – VŠB Ostrava 79:61 (20:18, 45:32, 61:44). Odveta se nesla v podobném duchu jako předešlé utkání v Ostravě. Po celou úvodní desetiminutovku se hrál vyrovnaný basketbal. Ještě v začátku druhé čtvrtiny se Ostrava držela na dohled. Po přesné trojce Kresty šli hosté dokonce do jednobodového vedení, ale stejně jako v sobotu jim zcela utekl tříminutový úsek před přestávkou. „Těžko hledat příčiny. Hráli jsme koncentrovaně, sestava byla slušná, takže v tom bych chybu neviděl. Soupeř byl prostě v obou případech lepší,“ uznal lodivod Ostravy, které nepomohli ani mladíci z Nové huti.

Za očekáváním zůstal hlavně Michal Palát, obvyklá opora mužstva, který netrefil ani jednu ze šesti střel z pole. „Čtrnáctidenní výpadek na něm byl znát. Bojoval, snažil se, ale nešlo to. V jeho případě je to o to složitější, že už si na něj soupeři dávají větší pozor, více ho hlídají. Vědí, že patří k našim nejlepším hráčům,“ pokračoval Pacut.

Ostravským v neděli nepomohl ani výborný výkon Martina Maděry, který přidal ke čtrnácti bodům stejný počet doskoků, navíc na sebe získal sedm faulů. K jednadvacetiletému podkošovému hráči se však nikdo z jeho spoluhráčů nepřidal. „Trefili jsme pouze čtyři trojky ze dvaceti pokusů. To je hrozně málo,“ litoval trenér Ostravy.

Podle posledních informací by měl nakonec padat z ligy kromě jistě sestupující rezervy Prostějova už pouze jeden tým. A tím je v současné době, tedy čtyři kola před koncem bojů o udržení, Písek. „Ano, na devadesát devět procent tomu tak je. Jenže ještě řeší basketbalová federace možnost, že zařadí do naší soutěže výběr mladých hvězd. Je to však finančně náročné a dle mého tento projekt bude nakonec smeten ze stolu. V tom případě bychom se zřejmě zachránili,“ dodal Miroslav Pacut.

Body: Malý 16, Houser 15, Slezák 11, Formánek a L. Malý po 7, Andrejsek a Sýkora po 6, Rychtera 5, Lev a M. Malý 3 – Maděra 14, Kresta a Zbránek po 13, Kudláček 11, Klečka 6, Gerych a Gniadek po 2. TH: 22/17 – 34/21. Trojky: 21/8:20/4. Doskoky: 32:36. Fauly: 26:18. 5 chyb: 40. Rychtera. Rozhodčí: Znamínko, Pilný. Diváci: 200. Nejlepší hráč: Maděra (VŠB Ostrava).