Tři utkání zbývá odehrát basketbalistům NH Ostrava v základní části nejvyšší soutěže. Už nyní je jisté, že si svěřenci trenéra Františka Róna zahrají play off. Otázka je, z jaké pozice do vyřazovacích bojů půjdou. V současné chvíli patří Nové huti pátá příčka, která by zaručovala přijatelného soupeře do čtvrtfinále. Jenže…

Zbývající duely odehrají Ostravští na venkovních palubovkách velice silných soupeřů. „V Nymburce a Novém Jičíně, tam se nedá předpokládat, že vyhrajeme. Ti jsou někde jinde,“ přiznává realisticky ostravský křídelník Marek Stuchlý.

Mužstvo z moravskoslezské metropole přehrálo v minulém týdnu ambiciózní Prostějov a s vlastními fanoušky se před play off rozloučilo pátou domácí výhrou v řadě. „Jsem strašně rád, že jsme si udrželi neporazitelnost. Škoda, že to nešlo i dříve. V průběhu sezony nás postihla nějaká zranění, což ale ke sportu patří,“ pokračuje bývalý reprezentant, který přivítal páteční výhru Opavy nadUSKPraha.

„Hodně nám pomohla, teď jsme zase o krok blíže šestce. I tak to budeme mít ještě hodně těžké, udržet současné postavení. Liberec i USK mají lehčí soupeře,“ ví nejlepší střelec samostatné české ligy.

„Těžký los vítám. Pokud budeme chtít pomýšlet na dobrý výsledek v play off, tak se nám musí povést nějaké venkovní utkání. Bude to dobrá, kvalitní příprava jak z pohledu psychiky, tak samotné hry. Hráči potřebují ztratit respekt z cizího prostředí, ze soupeřů. Budu chtít, ať jsou stejně namotivovaní jako na play off,“ uvedl trenér NH František Rón, který venku dovedl svůj tým pouze ke čtyřem výhrám v sedmnácti zápasech. Hůře už jsou na tom v této statistice pouze Opava a Poděbrady, které mají na svém kontě o jedno venkovní vítězství méně.

Novohuťáky postihla před nedávnem nepříjemnost, když se ještě před skončením sezony dostala na veřejnost informace, že trenér Rón u mužstva končí a odchází do Opavy, kde nahradí Davida Klapetka.

„Stálo nás to dvě výhry. Poprvé jsme se to dozvěděli před utkáním s Poděbrady. Je to, jako by mi končila smlouva a já už byl podepsaný někde jinde. Nevím, odkud ta zpráva vyšla,“ pokračuje Stuchlý a dodává: „Sezona vrcholí, jdeme do play off. Ve sportu se takové věci nedělají. Už jsem asi starší, každopádně mě to hrozně mrzí. Je to amatérismus. To máte stejné, jako by někdo z hráčů skončil a řekl: Mějte se, já jdu, už mě to nezajímá. Na druhé straně myslím, že jak Rón, tak Klapetek se na to nevykašlou.“

Zbývající zápasy

42. kolo: Nymburk – NH Ostrava (8. dubna, 18 hodin), USK Praha – Pardubice, Liberec – Děčín. 43. kolo: Liberec – NH Ostrava (11. dubna, 18 hodin), Prostějov – USK Praha, Opava – Nymburk. 44. kolo: Nový Jičín – NH Ostrava (16. dubna, 17.30 hodin), USK Praha – Kolín, Liberec – Opava.

Vzájemná bilance

Liberec – 1:2 na zápasy (skóre 245:276) USK Praha – 2:2 na zápasy (skóre 314:326) (Vzájemná bilance rozhoduje při rovnosti bodů)