Finalista Australian Open z roku 2006, který prohrál 7:5, 5:7, 0:6 a 2:6 s tehdejší světovou jedničkou, Švýcarem Rogerem Federerem, by měl být hlavním tahákem letošního ročníku turnaje Prosperita Open. Již tradiční challenger se odehraje od 25. dubna do 3. května na antukových kurtech v areálu SC Ostrava v Komenského sadech.

„Intenzivně s hráčem jednáme. Při posledním kontaktu nám předběžně přislíbil účast. Vše je na dobré cestě,“ uvedl ředitel turnaje Václav Roubíček.

Rodák z Limassolu, který držel raketu poprvé v pěti letech, se během loňského lednového Australian Open „proslavil“ nevybíravými výroky směřovanými proti turecké komunitě. Celá aféra byla hitem v tamních hlavních večerních zprávách.

„Turci pryč!“ křičel Baghdatis při barbecue se svými kamarády na videu z konce roku 2007, které se následně objevilo na youtube.com. Při skandování držel v ruce zapálenou světlici.

Třiadvacetiletý kyperský hrdina tím podle svých slov reagoval na situaci ve své rodné zemi a existenci Severokyperské turecké republiky, která není uznaná ani Organizací spojených národů. To se hrubě nelíbilo kyperským Turkům žijícím v Austrálii, kteří požadovali omluvu a okamžité vyloučení z klání.

Vítěz dvou turnajů na okruhu ATP se však neomluvil a následně vypadl ve 3. kole s domácím Lleytonem Hewittem v pětisetové bitvě, která trvala čtyři a půl hodiny.

Pokud se organizátorům turnaje podaří Kypřana do Ostravy přivést, bude to již podruhé. Naposledy se v moravskoslezské metropoli představil během premiérového ročníku před pěti lety, kdy uhrál jako osmnáctiletý ve dvouhře i čtyřhře jedno vítězství.

Kypřan, který má lepší bilanci s českou jedničkou Radkem Štěpánkem (2:1) a vyrovnanou s dvojkou Tomášem Berdychem (1:1), se letos vrací po zranění zad. To jej loni vyřadilo na čtyři měsíce ze hry. Letos už se dokázal prokousat mezi světovou stovku, když vyhrál jedenáct z osmnácti soubojů.⋌ (noh)