„Zápasy s Opavou byly vždy super. Motivaci máme, chceme být nejlepší v našem regionu a věřím, že na závěr sezony předvedeme divákům pěkný volejbal,“ těší se na regionální souboj pod vysokou sítí blokař a asistent trenéra DHL Přemysl Kubala.

Ostrava, která v základní části extraligy obsadila druhé místo, ztroskotala v semifinále na Českých Budějovicích, kterým podlehla 1:3 na zápasy. Čtvrtou Opavu vyřadilo až v pátém duelu Kladno. „Soupeř zažil stejné zklamání jako my s Budějovicemi. Na Kladno si věřil a na hráčích prohra určitě zanechá stopy,“ vrátil se Kubala k semifinálovým sériím. „Měli jsme víc času, abychom na to zapomněli. V pauze jsme dobře trénovali, což by mohla být naše výhoda. Opava je ale zase rozehranější,“ konstatoval bývalý reprezentační blokař.

Z obou derby v tomto ročníku extraligy vyšla vítězně Ostrava (3:0 a 3:2). „Navíc hrajeme doma, kde jsme s výjimkou dvou nešťastných utkání v semifinále s Budějovicemi v této sezoně všechno vyhráli. A když na hřišti vydrží základní šestka a nemusíme dělat rošády v sestavě jako proti Jihostroji, který nám ‚zlikvidoval‘ jednoho hráče, máme lepší kádr než Opava,“ nebojí se Kubala role favorita.

Na zápasy o třetí místo se moc těší i další středový hráč Martin Klapal, který do Ostravy přišel vloni v létě z Brna. „O medaili se nehraje každý rok, takže si to chci užít, navíc jsou to poslední zápasy v sezoně,“ vysvětlil Klapal, který dosud žádný cenný kov v extralize nezískal. Nejblíž k němu měl v brněnském dresu v roce 2007, ale v sérii byla nakonec úspěšnější právě Opava.

Oba blokaři DHL si uvědomují, že moravskoslezský souboj o bronz bude velká bitva. „Opava předvedla, co umí, hlavně v domácích zápasech s Kladnem,“ připomenul Klapal dvě výhry Slezanů 3:0. „O Opavě se ví, že téměř vše hraje na univerzála Rybníčka a nemá tak kvalitní přihrávku. Musíme ji zatlačit servisem a obrana pak bude lehčí. S touto taktikou jdou proti Opavě všechny týmy,“ vysvětlil Kubala. „Klíč k úspěchu je ubránit Rybníčka,“ má jasno i jeho spoluhráč Klapal.

Druhé utkání je na programu ve středu 22. dubna od 18 hodin v Opavě, případný rozhodující, třetí duel by se hrál v sobotu 25. dubna od 17 hodin v Ostravě.