To byl parádní závěr letošní florbalové sezony! Před téměř třemi tisíci diváky zdolaly doma Vítkovice v pátém rozhodujícím finálovém duelu pražský tým Tatran Střešovice 5:4 a po dlouhých osmi letech vrátili mistrovský titul zpět do Ostravy.

Utkání, které se hrálo v bouřlivé atmosféře porubského zimního stadionu, mělo od začátku vysoké otáčky. Domácí začali náporem, jenže gól stále ne a ne přijít. První možnost poslat své barvy do vedení měl Vladař, který dokázal zpracovat dlouhé vyhození vlastních obránců, prostřelil střešovického gólmana Kafku, ale branku těsně minul. V dalších šancích se ocitli Tokoš, Sladký i kapitán Folta, ale bezbranková remíza trvala.

Vítkovice dále přehrávaly posledního mistra a zaslouženě se dostaly ještě před první přestávkou do dvoubrankového vedení. To Tomašík šikovnou střelou propálil hostujícího brankáře, kterému skvěle stínil Tokoš. Druhou branku přidal Ťopek, když zblízka bekhendem zvýšil.

Těžce nabitý náskok byl pryč už po čtyřech minutách druhé třetiny. Dva slepené góly zařídil nejprve nahozením z vlastní poloviny Deutsch a o chvíli poté srovnal po rychle zakončeném útoku Fridrich. Domácí brankář Ciompa, který byl do té doby velice jistý, se nenechal oběma situacemi rozhodit a od té chvíle pokračoval, jakoby se nic nestalo.

Vítkovice moc chtěly po osmi letech vrátit pohár pro mistra Česka do moravskoslezské metropole a ztracené vedení se jim povedlo získat znovu na svou stranu, když se prosadil nekompromisní ranou Vladař. O pět minut poté už hala bouřila znovu. Pohotovým a přesným švihem se prezentoval Lukáš Hrubý. Hosté však nehodlali kapitulovat předčasně. Vítkovičtí se ještě poklepávali na střídačce, když Richter vrátil hosty na kontakt.

Ve třetí části zápas gradoval. Tatran podruhé v souboji vyrovnal, když po sedmnácti vteřinách využil přesilovou hru von der Pahlen. Brance předcházela ukázková souhra celé střešovické pětky. Vítkovičtí, hnáni skvělými fanoušky, vzápětí odpověděli. Secvičenou standardní situaci zakončila domácí ikona a kapitán týmu – Daniel Folta. Poslední šanci na zvrat propásli hosté šest minut před koncem, kdy nedokázali využít svou druhou přesilovku v utkání, kterou domácí výborně ubránili.

V závěru si ještě vzal kouč Tatranu oddechový čas, ale jeho svěřenci už nic nevymysleli. Po dlouhých devíti letech se tak mohli radovat z titulu hráči Vítkovic.

„Rozhodli diváci v hale. Dvakrát jsme vedli o dvě branky, ale po našich chybách soupeř vyrovnal. Tam nám fandové svým povzbuzováním moc pomohli, drželi naše sebevědomí nahoře. Dalším důležitým okamžikem bylo oslabení v závěru zápasu, které jsme ubránili nejlépe v celé finálové sérii. Na naši branku nešla ani jedna střela,“ radoval se po zisku titulu trenér Vítkovic Radek Mrázek. Jeho protějšek prozradil, že i přes prohru si tým za celé letošní vystoupení bude užívat.

„Jeli jsme sem pro titul. Na druhé straně, každý z kluků ví, že ten pátý zápas je už loterie a stát se může všechno. Nedali jsme kůži lacino, chtěli jsme to vyhrát. Zápas se zlomil za stavu 0:2, protože s takovým handicapem se hraje hrozně těžko. Podařilo se nám srovnat, ale stálo nás to hodně sil. Prohráli jsme vyrovnanou sérii. I přes porážku si to užijeme,“ řekl střešovický kouč Petr Ďarmek.

1. SC WOOW Vítkovice - Tatran Střešovice 5:4 (2:0, 2:3, 1:1) Branky: 11. Tomašík (Sladký), 18. Ťopek (Kološ), 31. Vladař (P. Suchánek), 36. L. Hrubý (Kološ), 48. Folta (L. Hrubý) – 23. Deutsch (von der Pahlen), 24. Fridrich (Jedlička), 37. Richter (Garčar), 47. von der Pahlen (Jedlička) Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Rozhodčí: Černý, Janoušek. Diváci: 2826.

Sestavy:

Vítkovice: Ciompa – Brus, Jelínek, Kološ, P. Suchánek – Sladký, Tokoš, Tomašík - L. Hrubý, Folta, Ťopek – V. Hrubý, Mojžíšek, Vladař – Vaněk.
Tatran: Kafka – Deutsch, Přívara (od 15. L. Brus), Klimeš, Štegl – Jedlička, Fridrich, von der Pahlen – Hlavička, Richter, Garčar – Jendrišák, Vávra