Šestapadesát dní do zahájení 48. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava oznámili pořadatelé další dva světoznámé atlety, kteří se ve středu 17. června představí ostravskému publiku na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích.

Pohledná americká překážkářka Lolo Jonesová je v Ostravě už stará známá. Už dvakrát svůj závod na 100 m překážek na Zlaté tretře Ostrava vyhrála – v roce 2006 za 12,72 vteřin a loni za 12,68 vteřiny. „V Ostravě se cítím výborně, a proto se tam ráda vrátím. Konečně bych už chtěla pokořit i rekord mítinku,” uvedla Jonesová.

Stávající rekord 12,65 vteřiny vytvořila v roce 1980 Polka Grazyna Rabsztynová. O dvacet tři let později ho dokázala vyrovnat Jamajčanka Brigitta Fosterová. „Jonesová je populární postava světové atletiky také proto, že v olympijském finále v Pekingu v roli jasné favoritky zakopla a skončila až sedmá,” přiblížil manažer Zlaté tretry Ostrava Alfonz Juck.

Druhým přírůstkem ve startovní listině je soupeřka nejpopulárnější české atletky, olympijské vítězky a světové rekordmanky Barbory Špotákové. Ruska Maria Abakumovová, která se Špotákovou svedla ve finále olympijských her úžasný souboj, se v Ostravě objeví vůbec poprvé. „Třiaadvacetiletá Ruska hodila nejvíce 70,78 metru právě na olympijských hrách. Několik minut byl její výkon i evropským rekordem, než Špotáková triumfovala hodem 71,42 m. Věříme, že souboj těchto dvou oštěpařek přinese zlepšení rekordu mítinku 67,72 metru, kterého loni dotáhla Němka Christina Obergfollová,” uvedl Juck.

Abakumovová už letos vyhrála zimní Evropský pohár vrhačů ve Španělsku. Vzájemná bilance dosavadních soubojů Špotákové a Abakumovové je 6:3 ve prospěch české atletky.

UŽ OHLÁŠENÉ HVĚZDY ZLATÉ TRETRY OSTRAVA

Muži – 110 m př.: olympijský vítěz a světový rekordman Dayron Robles (Kuba), Petr Svoboda (český rekordman). 3000 m př.: Paul Kipsiele Koech (Keňa).

Ženy – 800 m: Pamela Jelimová (olympijská vítězka, Keňa). Výška: Blanka Vlašičová (mistryně světa, Chorvatsko). Oštěp: Barbora Špotáková (mistryně světa, olympijská vítězka a světová rekordmanka, Česko).