„Dohodl jsem se na spolupráci s trenérem Janem Janků,“ prozradil. „Už spolu tři měsíce trénujeme.“ A s novým koučem přišly i další změny. Bába opustil zázemí na stadionu ve Vítkovicích a přestěhoval se do Prahy. Tady využívá „servis“ pražské Dukly. „Mám tu všechno, co potřebuju. Můžu se věnovat jen tréninku a rehabilitaci,“ říká.

Dukla mu vyšla vstříc i přesto, že v letošní sezoně bude ještě Bába pomáhat mateřským Vítkovicím. „Členem Dukly se stanu až v říjnu,“ vysvětluje.
S trenérem Janků zatím spřádají smělé plány. Hlavním vrcholem je pochopitelně srpnový světový šampionát v Berlíně. „Na olympiádě v Pekingu jsem byl šestý, tak tady chci nějakou tu medali urvat,“ ujišťuje.

Jenže jeho nový kouč na něco takového neslyší. „Do Berlína pojedeme s tím, že vyhrajeme,“ opravuje Janků svého svěřence. „Není to zase tak krásné město, abychom tam jeli na výlet.“

Zlato z mistrovství světa je sice blyštivá motivace, ale tak jednoduché to mít Bába nebude. Především ruské trio Silnov, Uchov a Rybakov je více než hvězdnou konkurencí a sám Janků přiznává: „Atakování českého rekordu 236 na zlato zřejmě stačit nebude.“ Nová „dvojka“ však míří výkonnostně výš. „Vsadili jsme se, že Jarda do roka zdolá 240 centimetrů,“ říká kouč.

V jaké je Bába formě, prozradí už víkendové závody první ligy ve Vítkovicích. „Půjdu je ještě z plného tréninku, ale chtěl bych už skočit alespoň B–limit pro Berlín,“ uvažuje výškař. Ten je 228 centimetrů. Až v německé metropoli se ukáže, jestli jeho den „D“ 21. srpen bude i zlatý…