Usain Bolt, který před několika dny obdržel v kanadském Torontu cenu pro nejlepšího sportovce světa, je v Ostravě. V sobotu, krátce před desátou hodinou dopoledne, dosedl letecký speciál z Toronta s nejcennějším sportovním nákladem současnosti na mošnovské letiště Leoše Janáčka.

Na trojnásobného olympijského vítěze, světového rekordmana a v těchto dnech především nejzářivější hvězdu středečního mítinku Zlatá tretra Ostrava čekalo ihned po přistání milé překvapení. „Jelikož slíbil svému trenérovi, že pro něho vyhraje křišťálovou tretru, rozhodli jsme se, že mu ji předáme hned na letišti. A pro sebe si ji ale bude muset vyhrát,“ uvedl šéf pořádající agentury Česká sportovní Miroslav Černošek. Od náměstka primátora města Ostravy Lubomíra Pospíšila obdržel dvaadvacetiletý Jamajčan symbolický klíč od města. „Do středu bude vládnout Ostravě vy,“ řekl Pospíšil. „To je bezvadné,“ odvětil vysmátý Bolt.

Jaká byla cesta z Toronta?

Většinu jsem jí prospal, takže velmi dobrá. Jsem docela odpočatý.

Přistál jste do mraky pokryté Ostravy. Věříte, že letos to počasí konečně vyjde? Zatím jste letos běhal hlavně v dešti. Jak v Manchesteru, tak nyní v Torontu.

Hezké počasí bych samozřejmě přivítal. Zatím jsem moc štěstí neměl, ale na druhou stranu jsem připravený se postavit na start v jakýchkoliv podmínkách. Počasím se ale moc nezaobírám. V Ostravě jsou velmi dobří diváci, skvělá dráha a už se těším.

V Torontu jste převzal cenu Laureus pro nejlepšího sportovce světa a dostal se tak po bok velikánům jako je Roger Federer, Michael Schumacher nebo Tiger Woods. Jak se cítíte v takové pozici?

Nic se tím nezměnilo, jsem pořád takový, jaký jsem býval před Torontem. Ovšem o to více se teď soustředním na závody, protože potřebuji zaběhnout kvalitní čas.

Letos to chvíli vypadalo, že byste se mohl v Ostravě utkat s Američanem Tysonem Gayem. Vy s ním ale prý nechcete běžet?

Jsem připravený se s ní utkat, a rád bych, aby k tomu ještě před mistrovstvím světa došlo. Je dobře se střetnout se svým největším rivalem ještě před šampionátem. Klidně se s ním utkám i dvakrát, pokud to vyjde.

Víte jaká je hodnota rekordu Zlaté tretry v běhu na 100 metrů? V roce 2005 zaběhl Jamajčan Asafa Powel tuto trať za 9,85 vteřin.

Ano, ano vím o tom (úsměv).

Jak prožíváte zvýšený zájem o svou osobu v Evropě?

Už jsem si zvykl. Vím, že jsem světový šampion a ovědomuji si svou zodpovědnost. Nemám s tím vůbec žádný problém.

Máte své oblíbené mítinky, nebo v nich nenalézáte rozdíl?

Ano mám. Například závody v Ostravě jsou velmi oblíbené. Ale také Lausanne, kde běhám dvoustovku.

Do středy je poměrně dost času. Jak ho strávíte?

Především budu trénovat a připravovat se na závod. Ale chtěl bych si v Ostravě i něco prohlédnout. Snad se změní počasí (v sobotu dopoledne bylo v Ostravě velmi chladno a pošmourno – pozn. aut.).

Jste velký fanoušek Manchesteru United. Jak se díváte na odchod Cristiana Ronalda do Realu Madrid a co říkáte na tu přestupovou částku (2,5 miliardy korun)?

Pro Manchester je smutné, že Ronaldo odchází. Ovšem i tak to bude hodně dobrý tým a stále bude vyhrávat. Ta částka je obrovská a pro Ronalda je to dobře, protože si potřebuje vydělat peníze na dobu, kdy s fotbalem skončí.