A právě jako blesk rozzářil jamajský sprinter Usain Bolt atletické soutěže olympijských her v Pekingu 2008. Důvodem nebyly taneční kreace, které předváděl na stadionu Ptačí hnízdo, ale představení, která jim předcházela. Několikadenní veselí na Jamajce vyvolaly jeho tři olympijské triumfy – a všechny ve světových rekordech.

K prvnímu finálovému startu, běhu na 100 metrů, nastoupil s rozvázanou tkaničkou. Posledních patnáct metrů už běžel s úsměvem na tváři a rukama nad hlavou, výrazně zpomalil. Průměrná rychlost 37,15 km/hod., kterou dokázal „vyšponovat“ na maximální 43,90 km/hod., mu však v cíli umožnila slavit zlepšení vlastního světového rekordu na hodnotu 9,69 s. Jako první v historii zvládl nejkratší sprinterskou trať regulérně pod 9,70 s. Druhé finále proměnil v exhibici – také ke světovému rekordu Michaela Johnsona z olympijského finále v Atlantě 1996 přidal přívlastek „bývalý“. Aktuální nejlepší čas historie v běhu na 200 m má díky němu hodnotu 19,30 s.

Do třetice si zlatou olympijskou medaili ve světovém rekordu připsal na konto díky kolegům z jamajské sprinterské štafety na 4x100 metrů, s nimiž upravil hodnotu historického maxima na 37,10 s.

„Chtěl jsem být olympijským vítězem – a to jsem dokázal. Přijel jsem, abych ukázal, že jsem nejlepší na světě. Trénoval a připravoval jsem se na to roky. Měl jsem plán a vyplnil ho,“ říkal s mírně flegmatickým výrazem ve tváři. Možná v Pekingu netušil, jak moc se mu změní život. Předešlé úspěchy patří do jiné kategorie. Byť jich není málo. Vždyť Usain Bolt jako nejmladší v historii – teprve patnáctiletý - triumfoval na juniorském mistrovství světa v Kingstonu 2002. Z mládežnického mistrovství světa má také kov nejcennější. V běhu na 200 metrů drží juniorský světový rekord. V roce 2004 se stal prvním v historii, který v této věkové kategorii zaběhl dvoustovku v čase pod 20 vteřin - za 19,93 s.

Na mistrovství světa v Ósace 2007 vybíhal ve finálovém běhu na 200 metrů ze zatáčky na prvním místě, ale v cílové rovince nakonec nestačil na Američana Tysona Gaye.

O rok později přišla sprinterská exploze. Ačkoli první stovku mezi dospělými absolvoval teprve v roce 2007 v Řecku za 10,03 s, trenéra Glena Millse neustále vybízel, aby mu opět povolil absolvovat nejkratší sprint. Loni souhlasil. A výsledek? Na květnovém mítinku v Kingstonu překvapil časem 9,76 s. O několik týdnů později šokoval opět, když v New Yorku zlepšil světový rekord krajana Asafy Powella na 9,72 s.

Po následné pekingské anabázi zachvátila svět „boltomanie“ – dvaadvacetiletý nejlepší atlet loňské sezony se stal celebritou, o setkání s níž projevil zájem i bývalý americký prezident Bill Clinton. Řídil ferrari v Monte Carlu, flirtoval s Miss World, byl manekýnem, na trénink ho zvaly Real Madrid i Manchester United, který jej letos v květnu coby čestného hosta uvítal i na své oslavě po zisku anglického titulu.

Doma však nemohl vyjít nepozorován na ulici; čerstvý multimilionář – ač vyhlášený vtipálek – si dokonce pořídil bodyguarda. Ani ten jej však neochránil před zraněním při dubnové autonehodě. Nejrychlejší muž světa u jamajského města Spanish Town ztratil na mokré vozovce kontrolu nad svým vozem a skončil s ním mimo silnici. Auto sice bylo výrazně zničené, Usain Bolt si však přivodil pouze několik drobných zranění, když bosý vystoupil z vraku.

„Měl jsem předtím na noze své domácí pantofle. Než jsem vystupoval, sundal jsem je,“ popsal na exkluzivním setkání s českými novináři v Manchesteru důvod zranění, kvůli kterému musel podstoupit i menší chirurgický zákrok. „Po pravdě, ta havárie trochu změnila můj pohled na život. Najednou se víc zamýšlím, kde být opatrnější a co udělat lépe.“

V Ostravě čeká Usaina Bolta první ostrý start v letošní sezoně. Motivace překonávat své výkony mu nechybí. „Kouč Glen Mills mi vysvětlil, že musím dál tvrdě pracovat, protože jen tak se mohu stát legendou. Chci vytvořit víc světových rekordů a vyhrát přinejmenším mistrovství světa v Berlíně. To je má další výzva,“ přiznal Usain Bolt.

V Ostravě se letos představí jamajský sprinter už potřetí - v roce 2006 coby talentovaný junior vyhrál závod na 200 m časem 20,28 s a loni jako čerstvý světový rekordman v běhu na 100 m opět zvolil pro vítkovický stadion dvojnásobnou trať, na níž posunul rekord mítinku na 19,83 s. Letos absolvuje Usain Bolt v Ostravě premiéru na stometrové trati. Vylepší rekord mítinku svého krajana Asafy Powella – čas 9,85 s z roku 2005?