Splněno. Legendární oštěpař a světový rekordman Jan Železný si může v diáři u datumu 17. červen udělat poznámku: Podařilo se!

Premiéra v roli ředitele Zlaté tretry Ostrava se mu opravdu vydařila. „Bylo to naprosto skvělé a unikátní. Především pak ta divácká kulisa. Zažil jsem už toho, i jako závodník, hodně, ale tohle ještě ne. Aby takhle diváci komunikovali se sportovci, je naprosto neobvyklé,“ chválil ostravské publikum nadšeně Železný. „Škoda jen, že já už tohle nikdy nezažiju,“ dodal s trochou nostalgie.

Ač městský stadion v Ostravě-Vítkovicích až do poslední disciplíny 100 metrů, ve které Jamajčan Usain Bolt zaběhl čas 9,77 vteřiny, rozehřívaly sluneční paprsky, žádný světový rekord vyprodané ochozy neviděly. „Bylo to podle mě tím, že foukalo trochu více, než bylo potřeba,“ řekl ředitel mítinku.

Závěr Zlaté tretry Ostrava byl ovšem impozantní. Jamajský blesk Usain Bolt nenechal nikoho na pochybách, že je prostě nejlepší. Všech 22 tisíc diváků přivedl téměř k extázi. „Byl naprosto skvělý. Ukázal světu, jak rychle umí běhat a opět neuvěřitelným způsobem zviditelnil mítink i město,“ dodal Železný.

O to více může organizátory těšit věta, kterou vyřkl ihned poté, co se dověděl, že jeho rekord nemůže být pro příliš silný vítr uznán: „Příští rok jsem zpět, mám tady nedodělanou práci.“

Ostrava ve středu viděla nakonec čtyři rekordy Zlaté tretry. V běhu na jednu míli ho překonal Keňan Haron Keitany (3:49,57 min.), v kladivu Maďar Krisztián Pars (80,71 m). Mezi ženami pokořila stávající maximum v hodu kladivem Polka Anita Wlodarczyková (76,59) a v běhu na 20 kilometrů etiopská vytrvalkyně Dire Tuneová (1:05:35,3 h.).

Právě drobounká běžkyně z afrického kontinentu měla ke světovému rekordu asi nejblíže. Během padesáti okruhů ztratila na stávající čas 1:05:26,6 Keňanky Tegly Loroupeové necelých devět vteřin. „Před startem jsem věřila, že rekord překonám, a vzhledem k tomu, jak blízko jsem byla, je vidět, že to bylo reálné. Příští rok se musím lépe připravit,“ slíbila Tuneová. A možná si vybere i lepší vodičky. „Neodvedly takovou práci, jakou měly. Ale měly to těžké, vždyť dvě z nich běžely v neděli deset kilometrů v Berlíně,“ vyprávěla Tuneová.

Té se v průběhu trati navíc rozbila levá bota. „Naštěstí jsem si toho všimla až v cíli, protože jinak by mě to mohlo rozhodit,“ přiznala.

Na shledanou za rok. Přijede Bolt doopravdy? „Sám to řekl. Uvidíme. Budeme na tom pracovat. Chceme do Ostravy přivést taky Meseret Defarovou a připravit ji pokus o světový rekord na deset kilometrů. Máme přislíbenou i účast tyčkařky Jeleny Isinbajevové,“ uzavřel manažer Zlaté tretry Ostrava Alfonz Juck. Už teď je na co se těšit.