Zkušený Radek Štěpánek, kterého v poslední době provázely zdravotní problémy, je připraven nastoupit. „Cesta byla vynikající. Pendolino jelo na čas. Jsme rádi, že jsme mohli opět přijet do Ostravy. Doufám, že po celý týden tady bude vše šlapat, kluci podají o víkendu dobré výkony a postoupíme,“ řekl bezprostředně po příjezdu kapitán českého výběru Jaroslav Navrátil, který k trojici Štěpánek, Berdych, Dlouhý povolal Ivo Mináře.

„O nominaci jsem se dozvěděl od kapitána před týdnem v pondělí. Jan Hernych je totiž nemocný,“ vysvětlil změnu v nominaci Ivo Minář, který se vrací do daviscupového týmu po dvou a půl letech. „Máme v týmu vždy dobrou náladu, vládne pohoda a my vyhráváme. Snad ta tradice zůstane a půjdeme zase dál,“ věří deblový specialista Lukáš Dlouhý, vítěz letošního grandslamového French Open.

Pochroumaný Štěpánek se zapře a bude bojovat

Největší pozornost tenisových fanoušků je upřena na zdravotní stav Radka Štěpánka, který si nejprve poranil v Prostějově kotník a nebylo jisté, zda ve Wimbledonu nastoupí, navíc se ozvalo bolavé koleno a také záda. Karvinský rodák však zatne zuby a o postup do semifinále, na který čekají Češi třináct let, se popere hlava nehlava.

„Měl jsem pět dní volna, které jsem využil hlavně k odpočinku. Každý den jsem navštěvoval docenta Koláře. V pondělí se poprvé postavím na kurt. Věřím, že se mi budou do neděle veškeré nepříjemnosti vyhýbat a budu schopen pomoci týmu k postupu do semifinále,“ podotkl Radek Štěpánek.

Berdych má zdraví i formu

„Vím, v jakém jsem byl stavu. Davis Cup je pro mě srdeční záležitost. Všichni cítíme určitou šanci uspět. Vím, že to může být riziko, ale jdu do toho. Cítím zodpovědnost,“ pokračoval Štěpánek, který si už jako tradičně našel čas i na srandičky. „Finále Wimbledonu? Já se teda místo toho podívám na film pro pamětníky,“ žertoval v neděli, dvě hodiny před vrcholem grandslamového Wimbledonu současný nejzkušenější český tenista.

A co Tomáš Berdych, který prokázal na travnatých dvorcích ve Wimbledonu vzestup formy? „Nabíral jsem těch pár posledních dní potřebné síly, ale přesto jsem si byl v pátek a sobotu zahrát, aby ta pauza nebyla zbytečně dlouhá. Zdraví drží, forma je a snad i zůstane, a my to tady ukážeme a půjdeme dál,“ vzhlíží pozitivně k duelu s Jihoameričany rodák z Valašského Meziříčí.

Sjezd jehovistů zmařil nedělní trénink

Kapitán Jaroslav Navrátil pochopitelně brzdí přehnanou euforii. „Máme výhodu, že jsme si zvolili povrch a v hale budou lidé, kteří nás podpoří a poženou za postupem. Nesníme však zapomínat, že nás čeká kvalitní soupeř, který se nesmí podcenit a to ani při absenci Nalbandiana,“ upozornil Navrátil.

Češi si vyzkoušejí rychlý povrch zvaný taraflex netradičně až v pondělí. „Běžně trénují hráči již po příjezdu v neděli, ale halu měl pronajatý krajský svaz svědků Jehovových. Povrch se teprve buduje,“ objasnil změnu mluvčí pořádající agentury Česká sportovní Karel Tejkal.

DEL POTRO OČIMA ČECHŮ:

Jaroslav Navrátil:

Del Potro je stále ve formě, což dokazuje už jen to, že je pátým hráčem světa. Ve Wimbledonu sice brzy prohrál, ale bylo to s Australanem Hewittem, který předváděl skvělý tenis, navíc se hrálo na jeho oblíbené trávě.

Tomáš Berdych:

Účty máme nevyřešené. V Madridu jsem totiž musel vzdát kvůli zranění. Těžko říct, jak by to dopadlo. Pravda, hrál výborně. Ve finále turnaje v Tokiu jsem zase zvítězil já. V Ostravě čeká Del Potra hala, rychlý povrch a speciální atmosféra Davisova poháru, což je úplně něco jiného. Jsem si jist, že se dá porazit.

Radek Štěpánek:

Zatím jsme se potkali jen jednou a to v Memphisu v hale. Podařilo se mi ho udolat. Ty dva sety jsme ale hráli přes dvě hodiny. Byl to kvalitní zápas. Del Potro má výborný servis, stejně tak jeho druhé podání je agresivní. Nám by mohl více sedět rychlý povrch, na kterém má trochu problémy s pohybem. Budeme muset předvést to nejlepší, abychom získali tři body a šli dál.
NOMINACE:

Česko: Tomáš Berdych (20.), Radek Štěpánek (23.), Lukáš Dlouhý (5. – čtyřhra), Ivo Minář (78.). Kapitán: Jaroslav Navrátil

Argentina: Juan Martin Del Potro (5.), Juan Monaco (69.), José Acasuso (43.), Leonardo Mayer (64.). Kapitán: Tito Vasquez