„Je skvělé, že máme výhodu domácího prostředí a mohli jsme si vybrat povrch. Ten je možná ještě lepší než v předešlých případech. Není tady totiž tolik špatných odskoků,“ všiml si nehrající kapitán Čechů Jaroslav Navrátil, který pozorně sleduje zdravotní stav Radka Štěpánka. „Vypadá dobře. Neměl žádné bolesti, mělo by to být v pořádku,“ uvedl Jaroslav Navrátil.

Více o tématu čtěte v Souvisejících článcích

„Radek nehrál samozřejmě na sto procent. Byl to ten první kontakt s povrchem, takový lehčí trénink. Vyzkoušel si i servis, při kterém ho předtím nejvíce tahala noha. Žádný problém nebyl, což je nejdůležitější poznatek,“ podotkl Navrátil, který nehodlá čtyři dny před začátkem velkého tenisového souboje spekulovat o případných možnostech, které by nastaly, pokud by Štěpánek nebyl zcela fit.

„Že nepůjde do čtyřhry? To je ještě hodně daleko. Hlavní je, aby se teď kluci srovnali. Hráli na trávě, venku, teď jdou do haly na rychlý povrch. Do středy je na programu pouze trénink, až pak přijdou na řadu gamy a krátké zápasy,“ doplnil kapitán Čechů.

„Kurt je tady připraven vždy skvěle. Přechod z trávy na rychlý taraflex do haly není až tak těžký. Navíc, je to taková guma, takže se může člověk opřít, zabrat i vyběhnout, ne jako na Wimbledonu, kde je ten pohyb hodně omezen,“ prozradila česká jednička Tomáš Berdych.

Argentinci, soupeř českých tenistů, přicestovali do Ostravy v pondělí dopoledne a hned po ubytování se vydali do haly na úvodní trénink. Ve výpravě Jihoameričanů nechyběla kromě Juana Monaca, José Acasusa a Leonarda Mayera ani největší hvězda argentinského výběru Juan Martin Del Potro. Pátý hráč světa se naposledy představil ve Wimbledonu, kde se však poroučel již ve druhém kole s pozdějším přemožitelem Radka Štěpánka, Australanem Hewittem, kterému podlehl 3:6, 5:7, 5:7.

Radek Štěpánek: Cítím omezení, určitý strach

Bez něj by šance českých tenisových reprezentantů na postup do semifinále Davisova poháru výrazně klesly. Ostřílený mazák a nepostradatelná součást českého výběru Radek Štěpánek je připraven jít o víkendu do boje a pomoci družstvu k postupu přes loňské finalisty Argentince. Výhra nad Jihoameričany by posunula Čechy mezi nejlepší čtyřku. Po dlouhých třinácti letech. „Davis Cup je pro mě srdeční záležitost. Udělám maximum, abychom postoupili,“ hlásá odhodlaně aktuálně jednadvacátý tenista světa.

Rodák z Karviné však není zdravotně zcela v pořádku. Od Wimbledonu, kde vypadl v osmifinále s Australanem Hewittem, nedržel raketu v ruce. Důvodem potíží je bolavé koleno, které si poprvé Štěpánek poranil v polovině května v Madridu, kde musel za stavu 6:7, 2:5 skrečovat zápas Američanovi Querrymu. Začátkem června si navíc přivodil na turnaji v Prostějově nepříjemný výron v kotníku a musel znovu odstoupit.

„Po pauze jsem trénoval poprvé v pondělí ráno. Předtím jsem pět dní úplně odpočíval. Šlo jen o lehké pohnutí, seznámil jsem se s povrchem. Na kurtu jsem strávil tak čtyřicet minut,“ prozradil Radek Štěpánek. „Musím se přiznat, že cítím omezení, určitý strach. Čím více budu na kurtu, tím to bude lepší a obavy budou odcházet,“ věří Štěpánek.

„Je logické, že po pětidenním výpadku nezačnu hned jako bych byl v plné přípravě. Vše musí jít postupně,“ je si vědom třicetiletý vítěz dvou letošních turnajů ATP. „Čeká mě ještě několik vyšetření. Věnuji teď veškerý volný čas tomu, abych byl stoprocentně připraven,“ dodává Štěpánek.

Tenisté sledovali finále Wimbledonu u Nehody

Nedělní den volna, který zapříčinil sjezd krajského sdružení svědků Jehovových ve vítkovické ČEZ Aréně, kde se podařilo položit povrch až v pondělí brzy ráno, využil český daviscupový výběr k návštěvě restaurace Stella Marina v centru Ostravy. Ta patří bývalému fotbalovému reprezentantovi a současnému agentovi Zdeňku Nehodovi. Čeští tenisté také společně sledovali finále Wimbledonu mezi Federerem a Roddickem, které přineslo rozhodnutí až po čtyřech a půl hodinách lítého boje. Z šestého wimbledonského vítězství a rekordního patnáctého grandslamu se nakonec radoval fenomenální Švýcar, který vyhrál 16:14 v pátém setu. „Posouval se ještě odjezd o dvacet minut, protože se všichni chtěli na zápas dodívat,“ řekl Karel Tejkal, mluvčí pořádající agentury Česká sportovní.