Del Potro, pátý hráč světa,bude mít těžkou úlohu. Při absenci zkušeného Davida Nalbandiana, který musel na operaci kyčle, to teď bud právě dvacetiletý rodák z Tandilu, na něhož budou upřeny zraky nejen fanoušků z Jižní Ameriky.

„Vím, že na mě všichni spoléhají. Jsem týmová jednička a čekají se ode mě pouze vítězství. Více než strach a úzkost z mé pozice v týmu mě trápí horko,“ tvrdí s úsměvem Del Potro, který si je dobře vědom kvality českých hráčů.

„Češi jsou favorité. My však věříme ve vlastní schopnosti a síly a o postup se budeme rvát až do konce. Je úplně jedno, zda nastoupím v pátek k prvnímu nebo druhému zápasu. Mezi Berdychem a Štěpánkem se totiž nedá zrovna moc vybírat. Oba to jsou skvělí tenisté,“ pokračuje vytáhlý borec, který si ještě pořádně nezvykl na halu ani okolí. „Aklimatizace teprve probíhá, snad to bude v pátek v pořádku. Ještě to není úplně ono,“ pokračuje Del Potro.

Oblíbená antuka zůstala za oceánem

Argentinci, kteří doma pravidelně volí svou oblíbenou antuku, na které drtivá většina hráčů vyrostla, budou muset zvládnout přechod na tvrdý povrch, zvaný taraflex. „Je pravda, že je velice rychlý, ale my už si na něm zahráli. Tři dny jsme na něm trénovali v Paříži,“ prozrazuje fanoušek fotbalistů Boca Juniors, který se ještě před rokem pohyboval v sedmé desítce žebříčku ATP.

Následně pak přišla šňůra třiadvaceti výher znamenající čtyři turnajové tituly a skok do první desítky. „Stále mi nedochází, co jsem dokázal. Slovy nejde popsat, jak jsem šťastný. Jak jsem vůbec mohl vyhrát čtyři turnaje za sebou?“ ptal se před rokem v tuto dobu Del Potro sám sebe.

DEL POTRO OČIMA ČECHŮ

Jaroslav Navrátil:

Del Potro je stále ve formě, což dokazuje už jen to, že je pátým hráčem světa. Ve Wimbledonu sice brzy prohrál, ale bylo to s Australanem Hewittem, který předváděl skvělý tenis, navíc se hrálo na jeho oblíbené trávě.


Tomáš Berdych:

Účty máme nevyřešené. V Madridu jsem totiž musel vzdát kvůli zranění. Těžko říct, jak by to dopadlo. Pravda, hrál výborně. Ve finále turnaje v Tokiu jsem zase zvítězil já. V Ostravě čeká Del Potra hala, rychlý povrch a speciální atmosféra Davisova poháru, což je úplně něco jiného. Jsem si jist, že se dá porazit.

Vzájemná bilance: 1:1

2008 – Tokio (tvrdý povrch, finále) 6:1, 6:4

2009 – Madrid (antuka, R32) 2:6, 1:4 skreč


Radek Štěpánek:

Zatím jsme se potkali jen jednou a to v Memphisu v hale. Podařilo se mi ho udolat. Ty dva sety jsme ale hráli přes dvě hodiny. Byl to kvalitní zápas. Del Potro má výborný servis, stejně tak jeho druhé podání je agresivní. Nám by mohl více sedět rychlý povrch, na kterém má trochu problémy s pohybem. Budeme muset předvést to nejlepší, abychom získali tři body a šli dál.

Vzájemná bilance: 1:0

Memphis (tvrdý povrch, čtvrtfinále) 7:6 (9:7), 6:4
PROFIL

Narozen: 23. září 1988 v Tandilu (20 let)

Výška/váha: 198 cm/83 kg

Aktuálně na žebříčku ATP: 5. místo

Nejlepší postavení na žebříčku ATP: 5. místo (6. dubna 2009)

Za kariéru vydělal tenisem: 3 136 310 dolarů (přibližně 58 milionů korun)

Letošní bilance na okruhu ATP: 32:10

Bilance v Davis Cupu: dvouhra 4:2, čtyřhru dosud nehrál

Záliby: fotbal (fandí Boce Juniors a italskému Juventusu)

Rodina: matka Patricia je učitelka, otec Daniel je veterinář a bývalý ragbista, má mladší sestru Julietu
CO O NĚM MOŽNÁ NEVÍTE

Del Potro začal hrát tenis v sedmi letech. Ještě před třemi lety se pohyboval okolo stého místa na žebříčku. V létě loňského roku vyhrál čtyři turnaje ATP v řadě, celkem činila šňůra výher třiadvacet zápasů a skok z pětašedesátého místa do top 10. Mladý Argentinec ovládá tři světové jazyky. Kromě angličtiny i španělštinu a italštinu. První zápas vyhrál ve svých patnácti letech. Jeho vzorem je Američan Pete Sampras.