Do tolik očekávaného souboje s Argentinou zbývá pár hodin. Jak se na něj těšíte?

Davis Cup pro mě byl, je a bude vždy soutěží číslo jedna. Prostě absolutní sportovní a tenisový svátek. Zápasy hodně prožívám a stojí mě to i spoustu energie, že jsem po třech dnech pořádně vyčerpaný. Ale to není vůbec podstatné, hlavní je, aby zápas dopadl tak, jak si všichni přejeme.

V Ostravě se čeští tenisté cítí už jako doma.

To je pravda. Ono to začíná všechno od takových zdánlivých maličkostí, že přijdete do hotelu Atom a vítá vás známý číšník a spousta dalších přátel. A nejde jen o lidi, kteří se pohybují v tenise. Prostředí je uvolněné, přátelské a hlavně profesionální. I proto tvrdím, že Ostrava je dokonalé sportovní město.

Čím si to vysvětlujete?

Určitě za tím stojí výrazná podpora města, které si váží toho, že Davis Cup v Ostravě je. Všechno je dneska o penězích a také my musíme počítat. Zástupci města vytvoří podmínky, které jsou výhodné pro obě strany a nabídnou ostravskému divákovi, aby skvělé tenisové bitvy mohl sledovat.

Český tenis má za sebou vydařené vystoupení ve Wimbledonu. Jak jste ho prožíval?

Pro mě byl Wimbledon doslova úžasný, a to i z toho důvodu, že jsem na něm byl poprvé s celou rodinou. Dcery studují v Anglii, tak jsme chodili na zápasy dohromady. To se mi za těch dvanáct let, co jsem v tenise, nikdy nepodařilo. Turnaj byl skvělý, vyšlo počasí, dařilo se i našim tenistkám a tenistům. Z toho jsem měl samozřejmě největší radost. Na turnaji se v hlavní soutěži představilo třináct českých hráčů a hráček, což je mimořádná síla.

Dařilo se hlavně Tomáši Berdychovi a Radku Štepánkovi, kteří se probojovali do osmifinále.

Jejich výkony byly mimořádné, protože mít dva tenisty mezi nejlepší šestnáctkou je obrovský úspěch. Nikdy v historii nebyla konkurence taková jako nyní. I proto to je úžasný výsledek. Ale potěšily mě i další výkony. Třeba Lucka Hradecká měla dva mečboly s bývalou světovou jedničkou Ivanovičovou, výborně zahrál také Ivo Minář, což jen potvrzuje to, že v českém tenise je potenciál.

Jak moc vás znepokojovaly zprávy o zdravotním stavu Radka Štěpánka?

Zprvu mě to vystrašilo. Ale poté, co do Londýna přiletěl fyzioterapeut Pavel Kolář, tak jsem byl klidnější. Docent mi vysvětlil situaci.

Hodně se mluvilo o možném českém čtvrtfinále, ve kterém se mohli střetnout Berdych se Štěpánkem. Přál jste si vidět tenhle souboj?

(usmívá se) Určitě jo, protože by to znamenalo, že by se jeden český tenista představil v semifinále. Na druhé straně je jasné, že vyhrát by mohl jenom jeden z tohoto páru, který nyní musí vyřadit Argentinu. Ale nedošlo na něj, tak to nemá cenu rozebírat.

Zaznamenal jste třeba i během Wimbledonu větší zájem o český tenis?

Ono se říká, že doma není nikdo prorokem. Samozřejmě, že mi během turnaje spousta lidí k výkonům českých hráčů a hráček gratulovala. Oni ve světě dobře vědí, jakou sílu český tenis má. Jen si vezměte, že u nás žije deset milionu lidí a třeba USA má dvacet milionů tenistů. A my s Američany dokážeme držet krok. V semifinále Fed Cupu jsme měli mečboly a v této konstelaci bude i zápas Davis Cupu vždycky otevřený.

Přesto někteří kritici tvrdí, že český tenis prochází krizí.

Ukažte mi u nás sport, který patří jako tenis do absolutní světové špičky? Tenis na tom není jinak než hokej nebo fotbal, který má své příznivce, ale také nepřátele. Jestli je současný stav krize, tak já říkám: Ať trvá, co nejdéle. Ale mě ty řeči ani moc nevadí, na tomto hříšném světě se přece stávají horší věci, než to, že někdo plácá nesmysly. Mně spíše vadí, že si nikdo nespočítá, jak jsou na tom jiné federace, které třeba mohou pracovat s výdělkem z grandslamových turnajů. Tenisová federace Velká Británie vydělá na Wimbledonu padesát nebo šedesát milionů liber. A podívejte se, kolik tenistů a tenistek má ve světové stovce.

Pojďme zpátky k Davis Cupu, kde může český tým postoupit do semifinále po třinácti letech.

Postup bych si samozřejmě hodně přál a jsem optimista. Mám k tomu i své důvody, protože čeští tenisté se dokáží právě v týmové soutěži pořádně namotivovat, možná ještě více než při grandslamech.

Tomáš Berdych a Radek Štěpánek tvoří skoro ideální dvojici, která se navzájem skvěle doplňuje.

S tím souhlasím, navíc celý daviscupový tým je dobře a pozitivně naladěný. Všechno do sebe zapadá. Také výběr nehrajícího kapitána Jardy Navrátila byl hodně povedený, protože kluky umí srovnat, seřvat, ale i povzbudit.

Máte nějaký rituál, který během Davis Cupu striktně dodržujete?

Těch je více (směje se). Nosím vítězné hodinky, ale neřeknu jaké, protože by se mohlo kouzlo pokazit. Kapitán Jarda Navrátil, a snad to tedy mohu říct, má láhev výborné domácí slivovice. Vždycky před odchodem do haly zajdeme k němu na pokoj si jednu malou dát.