„Není to se mnou stoprocentní,“ uznal. Kolosální průšvih? Velký zásah do postupových nadějí? Kapitán Jaroslav Navrátil i celý tým jsou přesvědčeni: „Nikoliv!“

Do líté bitvy se světovou pětkou Juanem Martinem Del Potrem se místo Štěpánka vrhne nažhavený Ivo Minář. Když moderátor novinu před losem oznámil, mezi třemi desítkami jihoamerických novinářů i dalšími hosty to na ostravské radnici překvapivě zahučelo.

„Na dopoledním tréninku jsme se s lékaři domluvili, že nenastoupím. Riziko by bylo příliš velké. Chci být připraven na čtyřhru,“ vysvětlila záhy současná česká dvojka. Bolesti nohy po Wimbledonu nadále přetrvávají. Byť ve středu dřel naplno, není Štěpánkovo zdraví adekvátní. „Omezuje mě to, koleno bolí při úderech,“ přiznal rodák z Karviné.

Český tým je kvůli tomu v obtížné situaci. Bez jednoho z dvojice Berdych - Štěpánek nastoupil naposledy v únoru 2007 rovněž v Ostravě proti Američanům. Tehdy bojovala na antuce dvojice Tomáš Berdych a Ivo Minář, z postupu se ale radovali hosté v čele s Roddickem po výhře 4:1. „Můžu říct, že na Argentince neděláme žádnou taktiku. Kdyby byl Radek fit, tak by hrál. Jenže tři dny by byly hrozně riskantní. Zranění je to vážné,“ konstatoval Navrátil.

Ve tři hodiny odpoledne tak víkend odstartuje Tomáš Berdych (20. ATP) s Juanem Monakem (69. ATP), chlapíkem s vizáží vlasatého rockera, poté se na rychlé taraflexu ukáže Minář (78. ATP) s včera pořádně znuděným Del Potrem (5. ATP).

Kdyby Češi i se zraněnou oporou Štěpánkem dokázali projít do semifinále, bylo by to poprvé po 13 letech! Tehdy v Praze na Výstavišti Petr Korda s Danielem Vackem podlehli Švédům v čele s Edbergem a Enqvistem 1:4. „Nemyslím, že by Radkova páteční neúčast zápas ovlivnila. V sobotu už připravený bude,“ prorokoval Navrátil.

Ze všech poznámek a výroků je nasnadě, na co Češi vsázejí svou kartu – přes Monaca nebo jeho náhradníka v neděli chtějí uhrát dva body a třetí urvat ve čtyřhře. „Jakýkoliv zisk přes Del Potra by byl bonus,“ uznal Berdych. S jeho vítězstvím na úvod se počítá jako s jasnou věcí. Monaco je specialistou na antuku, navíc Čechem jediný dosavadní zápas loni na Australian Open prohrál.

„Nesmím ho podcenit,“ říká Berdych. „Pozor, byl ve světové dvacítce,“ varoval kapitán. Poté půjde na dvorec hlavní hvězda víkendu Del Potro s Minářem. „Je to silný soupeř, ale je jisté, že Radek by hrál ještě lépe. Přiznávám, že mě tento tah Čechů překvapil,“ podivil se Del Potro.

Chcete si vsadit? Dejte peníze na to, že dnes večer bude stav nerozhodný 1:1. Vše ostatní by bylo šokujícím překvapením.

Vítěz utkání v semifinále narazí buď na USA, nebo Chorvaty.