„Nejsem bolestínek, ale odřený jsem,“ povídal Tomáš Berdych po těžce vydřeném vítězství nad Argentincem Juanem Monakem v úvodní daviscupové dvouhře. Pro triumf udělal vše.

Co se stalo po třetím setu, když jste si vzal za nepříznivého stavu přestávku na toaletu. Manažer Petr Pála prozradil, že vás všichni hodně hecovali. A vy jste se pak na kurt vrátil jako vyměněný…

Byl to zlomový moment! Nejlepší radu jsem dostal od Radka Štěpánka, který takových utkání odehrál bezpočet. Víte, ono je snadné zářit, když se daří… To je potom sranda. Ale zlomit utkání, když se člověk necítí, když to nejde, to je o něčem jiném. Radek mi říkal: Bojuj s tím, co máš! Jiné už to nebude. Nedej mu ani balon. Ukaž bojovnost, přebojuj ho! Vrátil jsem se a byl už jen lepší a lepší. Velká proměna.

Hlavně jste zlepšil podání. Proč byla vaše bilance předtím tak mizerná?

Nešlo o psychiku. Prostě jsem necítil timing. Sám nevím proč. Dával jsem si nadhoz vpravo, vlevo, dopředu i dozadu za sebe, ale nešlo nic. Hrál jsem dlouho venku, najednou byla v hale světla a strop. Možná, že mi uškodilo tohle. Jsem moc rád, že jsem servis ve čtvrtém setu zlomil a pak už se o něj mohl tradičně opřít.

Odvíjela se od podání celá vaše hra?

Určitě! Kdyby mi šlo podání od začátku, tak jsem vyhrál ve třech setech a seděl na tiskovce o mnoho dřív (směje se). Tak hrozný to s mým podáním snad nikdy nebylo.

Proč jste se tak trápil a byl v defenzívě?

Monaco byl pánem na dvorci hodně dlouho. To já nemám vůbec rád. Ale nemůžu říct, že by mě zaskočil. Věděl jsem, že umí i na rychlém povrchu zrychlovat a zatlačit. Jak se mi začal dařit servis, už se zlepšilo vše.

Jste připravený nastoupit v sobotu se Štěpánkem do čtyřhry?

Ano, budu připravený. Taková výhra dodá extra energii. Kdybych prohrál, bylo by to možná zase jiné… Věřím, že s Radkem nastoupíme, on bude fit a prodloužíme vítěznou sérii tří posledních společných čtyřher.