O tom, že v Davis Cupu je zlomová právě čtyřhra, ví snad každý tenisový fanoušek. Potvrzují to také statistiky. V předešlých sedmnácti vystoupeních českých tenisových reprezentantů platilo jedno pravidlo. Kdo čtyřhru urval pro sebe, ten nakonec zvítězil.

Až na jednu výjimku.

Ani výhra deblového páru Novák-Štěpánek nad španělskou dvojicí Nadal-Robredo (6:4, 7:6 a 6:3) v prvním kole Světové skupiny nepomohla Čechům v roce 2004 k postupu do dalších bojů. Obě závěrečné dvouhry totiž v Brně Španělé zvládli. Následně došli až do finále, kde udolali Američany a zvedli nad hlavu „salátovou mísu“. Nehrající kapitán českého výběru Jaroslav Navrátil sice nominoval dvojici Štěpánek-Dlouhý, ale je dost možné, že na kurt nastoupí někdo jiný.

Nejreálněji se jeví nasazení Berdycha se Štěpánkem, kteří pomohli Čechům k záchraně v roce 2007 proti Švýcarům. Stejně tak byli úspěšní i o čtyři měsíce později, když v Ostravě zajistili českým barvám po dlouhých šesti letech postup do čtvrtfinále. Třetí rozhodující bod připsali po výhře nad Belgičany.

Také jejich poslední společné vystoupení přineslo úspěch. V březnu zvládli souboj s francouzskou dvojicí Gasquet-Llodra, které porazili přesvědčivě 3:1 na sety.

„S Radkem jsme už odehráli v Davis Cupu mnoho utkání. Ve čtyřhře jsme sehraní, navíc se nám v ní i daří. Všechny tři zápasy, které jsme spolu odehráli, jsme zvládli. Pokud se kapitán rozhodne, že nás nasadí i do deblu, tak samozřejmě půjdeme a budeme bojovat,“ řekl Tomáš Berdych, který odehrál v Davis Cupu šest čtyřher a pokaždé odcházel jako vítěz. Navíc včera dokázal otočit nepříznivý stav 1:2 na sety proti Juanu Monakovi a bude mít určitě chuť získat druhý bod.

Otázkou zůstává, v jaké kondici je Radek Štěpánek, který má problémy s kolenem. Ty včera třicetiletého rodáka z Karviné nepustily do dvouhry. Poslední zprávy z českého tábora jsou příznivé.

„Radek nastoupí do dnešní čtyřhry na sto procent. Měl by jít i do nedělní dvouhry. Uvidíme, jak se bude cítit po zápase. Dlouho jsme zvažovali, zda je dobré, aby nastoupil již v pátek. Zranění se mu opakuje, celé tři dny by byly až příliš náročné. Rozhodli jsme, že se bude šetřit,“ vysvětluje včerejší absenci Štěpánka na kurtu fyzioterapeut Pavel Kolář.