Překvapení se nekonalo. Po prvním dni čtvrtfinálového souboje Davisova poháru mezi Českem a Argentinou je stav vyrovnaný 1:1. Klíčová čtyřhra, do které nastoupí včera odpočívající Radek Štěpánek, začíná dnes ve 14 hodin v ostravské ČEZ Aréně.

Více o turnaji čtěte v Souvisejících článcích

Byla to pořádná dřina, ale povedlo se. Úvodní bod získala pro české barvy týmová jednička Tomáš Berdych, který udolal v pěti setech argentinskou dvojku Juana Monaka. Pětadvacetiletý Jihoameričan byl přitom blízko k vítězství. Po úvodním nervózním setu, který pro sebe získal český hráč 6:4, když si oba soupeři vzali hned pětkrát servis, začal na kurtu kralovat Argentinec.

Druhou a třetí sadu získal shodně 6:2 a s nadějemi českých tenistů to v té chvíli nevypadalo vůbec dobře. Berdych si před zahájením čtvrté sady odskočil do šatny, kde krátce promluvil se zkušeným Štěpánkem a dalšími členy týmu. Od té chvíle už měl navrch český borec.

„Radili jsme mu, ať ukáže Argentincům, kdo je doma,“ řekl fedcupový kapitán Petr Pála. „Byl to zlomový moment,“ přiznal Berdych, který se výrazně zlepšil na servise, hrál agresivněji, odvážněji a dokázal otočit nepříznivý stav a získat pro Česko důležitý první bod. Důležitá byla čtvrtá hra čtvrté sady, která trvala devět minut. V té využil rodák z Valašského Meziříčí druhý brejkbol a dostal se do vedení 3:1.

„Ve čtvrtém setu jsem byl možná nesoustředěný. Dvě hodiny jsem se koncentroval a pak jsem na pět minut vypadl z rytmu, což se stává. Berdychovi jsem nabídl šance a on je využil. Začal výborně podávat,“ líčil Monaco.

Druhé utkání mělo od začátku jednoznačný průběh. Argentinská hvězda a pátý hráč světa Juan Martin Del Potro nedal podle očekávání žádnou šanci Ivo Minářovi, který zaskakoval za marodícího Radka Štěpánka.

Úvodní sadu získal bez dvou centimetrů dvoumetrový Argentinec za dvacet minut poměrem 6:1 a také v dalších minutách dokazoval, že má utkání pod kontrolou.

Del Potro výborně podával, téměř nechyboval a pro Mináře, který odehrál teprve svůj druhý duel v Davisově poháru, byl prostě až příliš dobrý.

„Klíčové bylo to, že jsem hrál v pohodě. Šel mi servis i returny,“ pochvaloval si snadné vítězství Del Potro. „Chtěl jsem jít do zápasu s tím, že nemám co ztratit. Byl jsem ale hodně svázaný, úplně jsem se nedokázal uvolnit. Od začátku jsem dělal strašně moc chyb, což hodně ovlivnilo další vývoj zápasu,“ řekl Ivo Minář.

„Po prvním dni a hlavně vývoji utkání můžeme být spokojeni,“ podotkl nehrající kapitán Čechů Jaroslav Navrátil, který by rád nasadil do dnešní čtyřhry osvědčenou dvojici Štěpánek-Berdych. „Radek už na tréninku vypadal dobře, takže do čtyřhry nastoupí. Zda k němu půjde Tomáš, se ještě rozhodnu. Musím se ho zeptat, jak na tom je,“ dodal Navrátil.

ČESKO – ARGENTINA 1:1

Tomáš Berdych (ČR) – Juan Monaco (Arg.) 6:4, 2:6, 2:6, 6:3, 6:2, esa: 9:7, dvojchyby: 6:4, brejky: 6/8 – 6/18, nevynucené chyby: 63:42, vítězné míče: 41:30, míče celkem:136:132, čas: 3.27, stav utkání: 1:0.

Ivo Minář (ČR) – Juan Martin Del Potro (Arg.) 1:6, 3:6, 3:6, esa: 4:12, dvojchyby: 0:3, brejky: 1/4 – 6/13, nevynucené chyby: 31:22, vítězné míče: 15:32, míče celkem: 63:97, čas: 1.43, stav utkání: 1:1.