Tradiční ceremoniál, který je součástí každé opakující se sportovní akce světového významu, totiž zástupci Ostravy neobvykle okořenili. Náměstek primátora statutárního města Ostrava Zdeněk Trejbal svůj závěrečný projev přednesl před zaplněnou tribunou stadionu v Kaunasu v litevském jazyce, na což šokovaní fanoušci reagovali neutichajícím aplausem.

Ostravané dali najevo, že přípravy na akci, která se na Městském stadionu ve Vítkovicích uskuteční za dva roky, berou velice vážně. „Jde o druhý nejvýznamnější atletický podnik v evropském měřítku, a tak je na místě, abychom se začali důkladně chystat,“ potvrdil náměstek primátora města Ostravy Lubomír Pospíšil, který byl rovněž členem delegace.

O tom, že příštím pořadatelem ME atletů do 23 let bude právě Ostrava, se rozhodlo před dvěma lety při jednání Evropské atletické asociace (EAA) v rámci HME v Birminghamu. V Litvě tak byli zástupci organizačního štábu sbírat poznatky. „Prozkoumali jsme stadion v Kaunasu, měli možnost vidět zákulisí a samozřejmě jsme fandili i českým atletům, kteří si vybojovali tři stříbra a jeden bronz,“ řekl náměstek primátora Zdeněk Trejbal.

Nejednalo se však pouze o společenskou návštěvu ostravské minivýpravy. Kromě zmíněných oficialit v podobě převzetí vlajky a pochodně měli i náměstci primátora za úkol prezentovat pořadatele příštího evropského šampionátu atletů do 23 let. „Samozřejmě jsme tak zástupce všech padesáti členských zemí EAA pozvali k evropskému klání mladých atletů za dva roky k nám,“ dodal Zdeněk Trejbal.

(cm)