Začíná se tak vyplácet dlouhodobá koncepce fungování Centra individuálních sportů Ostrava (CISO), které s mladými talenty již po čtyři léta systematicky pracuje a díky podpoře hlavních partnerů – Magistrátu města Ostravy, Moravskoslezského kraje, Ostravské tělovýchovné unie a Nadace ČEZ – sklízí úspěchy jak doma, tak také v zahraničí. „Nebýt sponzorů a partnerů, kterým patří náš dík, tak bychom teď nebyli tam, kde jsme,“ prohlásila ředitelka Centra individuálních sportů Ostrava Taťána Netoličková.

JUNIORSKÉ MČR

V kategorii juniorů se podařilo Pavlu Maslákovi (AO Slavia Havířov) suverénně vybojovat zlaté medaile v obou nejkratších sprintech – jak na stovce, tak i na dvojnásobné trati pláchl soupeřům „o parník“.

V hodu oštěpem zabodovala opavská vrhačská skupina. Filip Čermák skončil druhý, Radovan Komár třetí a Lukáš Marek obsadil čtvrtou příčku za nedostižitelným Jakubem Vadlejchem z pražské Dukly, jenž nejbližší soupeře přehodil o více než deset metrů.

Kovy stejné hodnoty si připsala i děvčata. Nikol Ogrodníková (AK SSK Vítkovice) si poradila se všemi soupeřkami na trati 100 m překážek a také v hodu oštěpem. Jana Slaninová (AK SSK Vítkovice) pro změnu nenašla přemožitelku v běhu na 200 m, zlatou medaili navíc okořenila vytvoření nového osobního rekordu, který má nyní hodnotu 24,50 s. K vítězství na dvoustovce přidala ještě stříbrnou medaili na poloviční vzdálenosti, když zaostala za vítěznou brněnskou nadějí Martinou Schmidovou o pouhou setinu vteřiny. Ve stejném finále, tedy v běhu na 100 m, skončila na bronzovém stupínku další vítkovická atletka Petra Urbánková.

ME DO 19 LET

Ani na mezinárodním poli atleti z Moravy a Slezska nechyběli. Co víc – někteří z nich vybojovali na právě skončeném mistrovství Evropy do 19 let v Novém Sadu medaile! Skvělého úspěchu dosáhla vícebojařka Kateřina Cachová, která si v sedmiboji vylepšila letošní bodové maximum (5660 bodů) a ze Srbska si veze domů stříbrnou medaili. „Katka si zaslouží ohromnou pochvalu, protože se dokázala prokousat dvouletým trápením a zdravotními obtížemi,“ podotkla na konto úspěšné vícebojařky Taťána Netoličková, ředitelka Centra individuálních sportů Ostrava (CISO).

Teprve osmnáctiletý Pavel Maslák byl členem úspěšné štafety na 4× 100 m, která v průběhu šampionátu dvakrát překonala juniorský český rekord. Kvarteto Ricar, Šťastný, Maslák a Zich běželo finále za 39,57 s. Mladý český sprinterský talent se prokousal i do finále v běhu na 200 m, kde obsadil 5. místo. Kdyby však zopakoval výkon ze semifinále (20,95), v němž vytvořil národní juniorský rekord, mohl pomýšlet i na víc. Ten čas by totiž ve finále stačil na stříbrnou pozici. „Pavel je bezvadný, mladý, ctižádostivý a nesmírně pracovitý kluk, který v Česku patří mezi absolutní špičku. Dřímá v něm obrovský potenciál,“ podotkla na konto úspěšného sprintera Taťána Netoličková.

Nikol Ogrodníková skončila v běhu na 100 m překážek na hezkém sedmém místě. Navíc si v rozběhu vytvořila osobní rekord, jenž má nyní hodnotu 13,75 s. Ve své druhé disciplíně, hodu oštěpem, se tentokrát neprosadila. V kvalifikaci po dvou přešlapech hodila jen něco málo přes 38 metrů a do finále se nepodívala.

Chodec Roman Říha obsadil v chůzi na 10 km 12. místo a čerstvě devatenáctiletá sprinterka Jana Slaninová skončila v závodě na 200 m před branami finále. Semifnálovým výkonem 25,29 s obsadila celkové 14. místo. „Účast na mládežnickém ME byla pro Janu ohromnou zkušeností a doufám i vkladem do budoucnosti,“ dodala Taťána Netoličková.

MS DO 17 LET

Atleti do 17 let pro změnu bojovali o světové vavříny na MS v Brixenu. I tam měla moravskoslezská atletika zastoupení v podobě mladého diskaře Marka Bárty, člena AO Slavia Havířov. Mladý závodník na šampionátu srdnatě bojoval, ale výkon 55,16 m na postup do finále nestačil.

Co je CISO?

Centrum individuálních sportů Ostrava (CISO) je projektem starajícím se o mladé sportovce v individuálních olympijských sportech. Občanské sdružení zahájilo svou činnost v roce 2005 a momentálně má pod svými křídly dvanáct sportovních odvětví: atletiku, box, jachting, judo, krasobruslení, lukostřelbu, moderní gymnastiku, plavání, sportovní gymnastiku, stolní tenis, tenis a zápas. Základním cílem CISO je podpora přípravy mladých talentovaných sportovců do 26 let, kteří jsou členy ostravských a moravskoslezských sportovních klubů. Prvotní snahou všech zainteresovaných funkcionářů a trenérů sdružení je udržení nadějných sportovců v kraji či městě Ostravě. Kritéria pro vstup nadějných sportovců do CISO jsou transparentní: medailová umístění v rámci republikových soutěží a zařazení do seznamu seniorských i juniorských reprezentantů České republiky v daném sportu. Hlavními partnery projektu jsou Magistrát města Ostravy, Moravskoslezský kraj, Ostravská tělovýchovná unie a Nadace ČEZ.