Už to vypadalo, že monoposty Formule Renault týmu Palmi motorsport letos dostanou volno. Kvůli nízkému zájmu neodstartovalo české mistrovství Divize 2, a ostravská stáj tak musela nastoupit do nižší Divize 3 s formulí Škoda. Osud se ale na „palmiho renaulty“ přece jen usmál. Po dlouhých vyjednáváních se konečně rozjel šampionát východní Evropy dvoulitrových monopostů formule Renault, tedy obdoba severoevropského poháru NEC. Tým Palmi motorsport s přihláškou do nové soutěže příliš neotálel.

„Je to prestižní pohár určený pro závodníky a týmy z našeho okolí a byla by hloupost se ho nezúčastnit. Už delší dobu jsme usilovali o založení takovéto soutěže a jsme rádi, že se to konečně podařilo,“ řekl za tým jezdec David Palmi.

Úvodní podnik Karpatského poháru přivítal okruh v polské Poznani a stáj Palmi se v něm předvedla v nejlepším světle. Už od volných tréninků její závodníci doslova vládli startovnímu poli. Proto nebylo překvapením, když se na start první jízdy postavili do přední řady oba závodníci týmu v pořadí David Palmi, Jakub Horák.

„Všichni mají stejná auta, stejné motory, a tak rozhoduje většinou jen jezdecké umění. Velice důležitá je samozřejmě kvalifikace. Na tu jsme se soustředili nejvíce. Když se nám povedl i start, měli jsme to skoro v kapse,“ pokračoval Palmi.

Nudné kroužení to ale v žádném případě nebylo. Horák byl prakticky celý závod přilepený na Palmiho zadním křídle a drama vyvrcholilo v posledním kole.

„Během tréninku jsem dostal hodiny a poškodil si vůz. Mechanici ho dali dohromady, ale přece jen to ve srovnání s Jakubovým autem nebylo stoprocentní. Asi čtyři zatáčky před cílem mi auto trochu ustřelilo, musel jsem to korigovat a toho využil Jakub, aby mě předjel,“ krčil rameny Palmi. V cíli pak bylo pořadí obráceně než v kvalifikaci. Vyhrál Horák, druhý byl Palmi.

Ze strany ostravského týmu to ale nebylo vše. Oba jezdci ovládli i druhou kvalifikaci a následně i druhý závod. „Tentokrát jsme nejeli tak agresivně. I když jsme se celkem naháněli, pořád jsme se soustředili hlavně na to, abychom nedělali chyby,“ prozradil Palmi. Ten se pak v cíli mohl radovat z triumfu. Druhý double týmu potvrdil Horák stříbrným stupínkem.

„Celkově to byl skvělý víkend. Dokázali jsme si, že jsme schopni porážet naše nejbližší soupeře. Další závod se jede koncem srpna v Mostě, kde bychom také rádi uspěli. I když tam to bude o hodně těžší. Pojedeme společně se severoevropským pohárem. Konkurence bude silná a na trati okolo třiceti vozů. Bude to velké,“ pousmál se na závěr Palmi.

ZDENĚK JANIUREK ml.