Bez tří reprezentantů a s omlazeným hráčským kádrem se začali na novou extraligovou sezonu připravovat volejbalisté DHL Ostrava. Od konce července k tomu využívají domácí prostředí. „V hale Sarezy na Hrušovské ulici a v jejím okolí máme veškeré podmínky,“ je spokojen Jaroslav Tomáš, kouč bronzového celku uplynulého ročníku nejvyšší soutěže. Vedle posilovny, běhání v Komenského sadech a tréninku v hale svým svěřencům v rámci léta naordinoval i plavání. „Zaměřili jsme se hlavně na fyzičku a vytrvalost, ale začínáme už trénovat i v hale,“ prozradil Tomáš.

V přípravě zatím postrádá libera Jana Václavíka a slovenského nahrávače Juraje Zaťka, kteří plní reprezentační povinnosti. Obejít se musí i bez zkušeného blokaře a svého asistenta Přemysla Kubaly, jenž se v létě věnuje plážovému volejbalu. „Celou přípravu bude nahrávat 18letý Matěj Štika, pro kterého to bude obrovská zkušenost. Kompletní budeme poprvé na našem domácím turnaji Ostrava Cup 18. a 19. září,“ dodal ostravský trenér.

Světová finanční krize zasáhla i volejbalový klub DHL v podobě sníženého rozpočtu. To byl důvod předčasného ukončení smlouvy se zkušeným univerzálem Radkem Motysem, který se po ročním působení v Ostravě vrátil zpět do Českých Budějovic. Druhý univerzální hráč Petr Kořistka se rozhodl ukončit aktivní kariéru.

Na postu „účka“ tak bude v nové sezoně nastupovat 19letý slovenský volejbalista Peter Michalovič. „Působil v tréninkovém středisku juniorů v Trenčíně, ale jeho domovským klubem jsou Malacky. Měří 201 centimetrů a je to obrovský talent,“ je kouč DHL spokojen s novým hráčem, který byl na Slovensku vyhlášen nejlepším volejbalovým juniorem.

Také další tři nové tváře v družstvu se narodily v roce 1990 – smečař Tomáš Kuchař se vrátil z hostování v Opavě, odkud přestoupil další mladý smečař Jan Rodek, z juniorky DHL přišel blokař Jaromír Švasta. Už v minulé sezoně absolvoval s týmem letní přípravu ostravský juniorský smečař Richard Mauler.

Zpestřením letní dřiny je pro hráče účast na turnajích. Před týdnem v Pecce tým DHL obsadil 5. místo, tento víkend ho čeká start na tradičním a silně obsazeném klání v Chlumci nad Cidlinou. „Nejsme kompletní, proto nečekám na turnajích žádné zázraky. Náš kádr je mladý a hlavně sbírá zkušenosti. Kromě turnajů plánujeme i řadu přátelských utkání s týmy z české a polské extraligy,“ poznamenal kouč. V srpnu se jeho svěřenci ještě představí na antuce pod vysokou sítí v Kojetíně a Bučovicích. Zářijový Zlín Cup a Ostrava Cup už se odehrají v halách.

Kádr VK DHL Ostrava

Nahrávači: Matěj Štika, Juraj Zaťko.

Univerzál: Peter Michalovič.

Smečaři: Roman Kozák, Tomáš Kuchař, Richard Mauler, Marek Mikula, Jan Rodek, Aleš Správka.

Blokaři: Martin Klapal, Přemysl Kubala, Vojtěch Malínek, Jaromír Švasta.

Libero: Jan Václavík.

Trenér: Jaroslav Tomáš. Asistent: Přemysl Kubala.