Pro ostravskou stáj to byl černo-bílý závod. Zatímco jednomu jezdci vše hrálo do karet, druhému se smůla lepila na paty.

Závěrečný podnik Karpatského poháru Formule Renault se jel na maďarském okruhu Panoniaring. O titulu nejlepšího jezdce střední a východní Evropy se rozhodovalo mezi závodníky týmu Palmi motorsport Jakubem Horákem a Davidem Palmim. Přestože se oba po této trati svezli poprvé až ve volném tréninku, hned dokazovali, proč právě oni jsou v čele šampionátu.

„Je to hodně pěkný okruh, plný zajímavých zatáček. Oběma nám dost seděl,“ rozplýval se David Palmi.

První kvalifikaci poznamenal déšť, který paradoxně sílu ostravského týmu ještě zvýraznil. Jakub Horák ji absolutně vyhrál, což znamená, že za sebou nechal i jezdce na silnějších vozech F3, Formule Master a dokonce i F 3000!

Úvodní závod startoval na mokré trati, jenže ta časem začala osychat a jezdci to na mokrých pneumatikách neměli nijak lehké. Horák si vedení udržel, Palmi se propracoval na třetí pozici a vše vypadalo nadějně. Pak ale do bojů o prvenství zasáhli jezdci o kolo zpět.

„Jeli jsme spolu tři ve skupince a dostali jsme se za opozdilce. Kubu i druhého Ledermaiera pustili, jenže mě najednou zavřeli. Když jsem se jim snažil vyhnout, dostal jsem se do hodin a přišel o několik pozic,“ vysvětlil ztrátu Palmi.

Ten na tom ale byl ještě dobře, stíhací jízdou vybojoval třetí příčku. O poznání hůř na tom byl Horák, který sice suverénně vyhrál, jenže po dojezdu byl penalizován 30 sekundami za předjíždění pod žlutou vlajkou. „Vůbec jsem nechápal, za co mě trestali. Až nakonec mi vysvětlili, že jsem předjel jezdce o kolo zpět při žluté,“ kroutil hlavou Horák, který v době prohřešku měl více než pětivteřinový náskok. Penalizace jej posunula na druhou příčku před Palmiho.

Ve druhém závodě si mladší ze dvou jezdců ostravské stáje vybral zbytek přídělu smůly. Už v kvalifikaci měl problémy s přehříváním motoru, který po startu vypověděl službu úplně.

Štěstí se v tu chvíli usmálo na Davida Palmiho. Ten sice v kvalifikaci zajel až sedmý čas, jenže výborně odstartoval. Po celý závod se pak vezl za Ledermairem, kterého tři zatáčky před cílem předjel vnějškem.

„Byla to jeho chyba. Několik kol si hlídal vnitřní stopu, tak jsem to zkusil zvnějšku a povedlo se,“ radoval se Palmi, který tak v Karpatském poháru bral plný počet bodů za vítězství. Předjížděcí manévr z posledního kola mu zajistil i zisk Karpatského poháru. Horáka předstihl pouhé dva body.

„Samozřejmě mám radost, ale musím uznat, že Kuba byl lepší. Jenom měl smůlu, jinak by byl mistrem on. Já měl jistou dávku štěstí, a to mi pomohlo. Na druhé straně jsem pořád maximálně bojoval a nekalkuloval s body,“ přiznal Palmi.

Historicky první vítěz Karpatského poháru se má na co těšit. Začátkem října jej čeká závod na legendární belgické trati Spa Francorchamps. „Na to se hodně těším. Spa je podle mě nejkrásnější trať v kalendáři Formule jedna. Nám tam o nic nepůjde, protože pojedeme v rámci NEC, kterého se neúčastníme. Takže si to tam pojedeme užít a nabrat další cenné zkušenosti,“ dodal Palmi.

Zdeněk Janiurek, ml.