Soutěžit se bude ve třech disciplínách: formanská jízda, ovladatelnost, těžký tah. „Smyslem je vyhodnotit sílu, pracovitost, ovladatelnost a charakter chladnokrevných plemen koní a zároveň poukázat na jejich dokonalé souznění s člověkem,“ vysvětluje ředitel podniku Jaroslav Dražan.

Mezinárodního koňáckého klání se zúčastní reprezentanti šesti zemí. Kromě domácích se ve Františkově Dvoře představí i Slováci, Poláci, Němci, Maďaři a také Italové.

Kromě zajímavé soutěže v příjemném prostředí pořadatelé divákům slibují i další lákadla. „Občerstvení je samozřejmě základ. Máme ale připraveny i různé zábavné atrakce. Lidé si mohou vyjet na projížďku v dostavníku nebo kočáře. Pro ty odvážnější je tady také let balonem. Tím hlavním ale jistě bude zajímavá a napínavá soutěž,“ upozorňuje Dražan.

Pořadatelé si od závodů slibují ještě jednu významnou věc. „Už dlouho u nás usilujeme o zachování genofondu nejpočetnějšího chovu chladnokrevného plemene v Česku Slezského Norika. Úspěšný průběh mistrovství Evropy by mohl přispět k propagaci tohoto koně a tím i přispět k jeho zachování u nás,“ dodává Dražan.

(jaz)