Byla to skvělá show. První závod dvoudílného ostravského podniku FIM mistrovství světa ve freestyle motokrosu si slušně zaplněná ČEZ Aréna pořádně užívala. Jenže závěr byl velice nepříjemný. Vrcholem měl být exhibiční skok, první dvojité salto vzad v České republice, jenže pokus o něj skončil zraněním.

Vypadalo to, že se Američanovi Scottu Murrayovi nepovedl už nájezd. Motorka se mu ve vzduchu rozkývala a už ve chvíli, kdy dotáčel první salto, bylo zle. Závodník dopadl na záda a jeho stroj nešťastně na něj. Celá hala ztichla a se zatajeným dechem sledovala zdravotníky při práci.

Vše ale nejspíš dopadlo jakž takž dobře. Když Murraye odnášeli na nosítkách, byl při vědomí a podle prvních neoficiálních zpráv by mohl z hrůzostrašně vypadajícího pádu vyváznout jen se zlomeninou ruky. Otázkou je, co ukáží vyšetření v nemocnici. Jisté však je, že diváci sobotního závodu pokus o dvojité salto vzad neuvidí.

V závodě triumfoval úřadující mistr světa


Závod samotný se ale povedl a obešel se bez jediného šrámu. Postup z kvalifikace si do finále zajistila šestice skokanů: Brice Izzo, Brody Wilson, Jose Miralles, Remi Bizouard, Čech Petr Pilát a hlavně domácí miláček publika Libor Podmol.

Ve finálových jízdách závodníci udivovali šílenými skoky a několikrát zvedli publikum v ČEZ Aréně ze sedaček. Už to vypadalo, že by si vítězství v domácím prostředí mohl zajistit ostravský rodák Libor Podmol, jenže jej svým představením překonal úřadující mistr světa, francouz Remi Bizouard. K velké radosti diváků v aréně však Podmol získal druhé místo. Třetí skončil Španěl Jose Miralles.

„Diváci byli úplně skvělí. Cítil jsem se vážně hodně dobře a na těch povedených skocích mají velkou zásluhu všichni, kteří mi fandili. Trošku jsem se bál, protože jsem si při jednom ze skoků poškodil řídítka, ale vše vydrželo. Bylo to super,“ řekl po dojezdu své finálové jízdy Podmol.

Druhý a zároveň závěrečný závod ostravského podniku je na programu v sobotu. Motokrosová show o mistrovské body začíná v 19 hodin.

ZDENĚK JANIUREK ml.