Letošního setkání se zúčastnilo70 atletických nadšenců všech věkových kategorií. Na rozdíl od předchozích vánočních soubojů, například Štěpánského běhu Porubou či Silvestrovského běhu Hrabovou, se tentokrát museli všichni vypořádat nejen se soupeři, ale také s nástrahami kluzké trati.

„Kvůli vytrvalému celonočnímu sněžení byla cesta k cíli poměrně hodně náročná a místy i nebezpečná. Ale všichni startující se dokázali s těmito nástrahami vypořádat se ctí a po doběhu si bez viditelných úrazů mohli dopřát hlt teplého čaje, který v mrazivém počasí přišel skutečně vhod,“ uvedla dvojice vytrvaleckých ostravských nadšenců Rostislav Bažanowski a Otto Seitl.

V Kobeřicích na mužskou část závodního pole čekala trať o délce 9,4 kilometru, ženy společně s kondičními atlety běžely poloviční trať, a místní pořadatelé nezapomněli ani na nejmladší vyznavače královny sportu – kluci si mohli vyzkoušet trať o délce 850 metrů a nakonec pro jednu dívku byla připravena trasa dlouhá ještě o200 metrů kratší.

Bronzový běžec měl den po maratonu


„Podobně jako v předchozích závodech bylo záhy po startu jasné, kdo si v hlavní kategorii mužů do 39 let z Kobeřic odveze první primát roku 2010. Adam Drastich, člen SSK Vítkovice, brzy všem soupeřům ukázal záda a po chvíli všem došlo, že to bude právě on, kdo vyhraje,“ popisoval Bažanowski dění na sněhem zaváté trati necelých pět kilometrů dlouhého okruhu.

Za Drastichem, s odstupem téměř dvou minut, se v cíli na druhé pozici zjevil ratibořský Robert Antczak a třetím nejrychlejším mužem závodu se stal ostravský vytrvalec Roman Baláž. „U Romana je vidět, že má naběhány vysoké objemy. Vždyť den před závodem v Kobeřicích zaběhl na ostravském novoročním zimním maratonu čas 2:48:25! Nezbývá než před jeho výkonností smeknout klobouk,“ doplnil Seitl.

Kategorii závodníků do 59 let zcela ovládli karvinští Kravčíkové, zvítězil mladší Karel o deset vteřin před starším Miroslavem. Oba se zařadili v absolutním pořadí mezi nejlepší sedmičku vytrvalců. Ženskému startovnímu poli vévodily dvě Ostravanky, vítězkou se stala Adéla Esentierová, která předběhla v cíli druhou Danuši Škrdovou o tři čtvrtě minuty.

Z výsledků Zimního běhu Kobeřicemi (9,4 km)


Kategorie A (muži do 39 let): 1. Adam Drastich (Vítkovice) 34:04, 2. Antczak (Racibórz/Polsko) +1:51, 3. Karkoška (Karviná) +1:55.

Kategorie B (muži 40 až 49 let): 1. Baláž (Ostrava) 36:29, 2. Neugebauer (Karviná) +1:04, 3. Vojkůvka (Ostrava) +1:46.

Kategorie C (muži 50 až 59 let): 1. Karel Kravčík (Karviná) 37:41, 2. Miroslav Kravčík (Karviná) +0:10, 3. Švrček (Ostrava) +6:52.

Kategorie D (muži nad 60 let): 1. Wybraniec (Kietrz/Polsko) 42:54, 2. Kawecki (Blanice/Polsko) +0:28, 3. Procházka (Ostrava) +1:02.

Kategorie E (ženy): 1. Esentierová (Ostrava) 21:04, 2. Škrdová (Ostrava) +0:45, 3. Jerglíková (Štěpánkovice) +0:48.