Na širokých lesních cestách v Bělském lese se uskutečnil Ostravský novoroční zimní maraton, závod určený nejen vytrvalcům, leč také milovníkům běhů se psem – caniscrossu. „V lesoparku na jižním okraji Ostravy jsme našli skutečně kvalitní a rychlé tratě,“ řekl Deníku pořadatel akce Roman Baláž.

Jen pět dní po úvodním klání – Zimním běhu Bělským lesem – se na startu maratonského a půlmaratonského závodu a také caniscrossu sešlo dohromady 51 vytrvalců nejen z Česka, ale také ze sousedního Polska a Slovenska. „Druhý podnik BeskydCupu 2010 nakonec proběhl v tradičním zimním počasí. Pár hodin před startem nám trať pokryl sníh, jenž však závodníkům nikterak nevadil. Spíš bych řekl, že atmosféře závodu prospěl,“ popisoval Baláž, muž, který stál u zrodu sportovního klubu Baláž Extreme Team Ostrava.

Za měsíc se poběží do kopců


Na klasické 42,195 kilometru dlouhé trati se nejlépe vedlo šumperskému vytrvalci Marku Procházkovi, jenž nástrahami maratonské tratě proběhl nejrychleji a v čase 2:42:14 zvítězil s náskokem více než šesti minut právě před Romanem Balážem. Ten o dalších sedm minut předstihl třetího v pořadí (a posledního závodníka v čase pod tři hodiny), přerovského Pavla Horného.

Mezi osmičkou atletů, kteří dali přednost poloviční trati, si pohár určený vítězi odnesl člen MK Seitl Ostrava Ladislav Dvorský. Druhou příčku zaujal další z početného pole Ostravanů Radovan Rudlický a pro pomyslnou bronzovou medaili si doběhla Danuše Škrdová z ostravského Diversu. Ve společném čtvrtmaratonském závodě a caniscrossu na 10,550 kilometru byl jako první klasifikován Kazimír Grycman, druhý doběhl Petr Mališ a třetí skončil Stanislav Sviták.

„Podle ohlasů všech přítomných mám pocit, že se nám premiérový ročník ostravského zimního maratonu vydařil. Doufám, že se s většinou soupeřů potkáme na dalších závodech. Ty by se měly uskutečnit na přelomu ledna a února již v extrémnějších podmínkách – dolaďujeme běhy do kopců. Plánujeme zdolat Lysou horu, Pustevny a další beskydské kopce,“ dodal Baláž závěrem.