Když před dvěma roky předstoupili vlivní podnikatelé Stanislav Pros a Aleš Buksa před novináře a jasně vyhlásili, že během několika let udělají z turnaje Czech Open tradiční golfový podnik světové úrovně, moc lidí jim nevěřilo.

A to hlavně proto, že samotný turnaj si ještě před jeho prvním ročníkem prošel bouřlivým rozchodem s bývalým promotérem Petrem Kovarčíkem.

Ale právě skončený druhý ročník golfového turnaje v Čeladné dává Stanislavu Prosovi a Aleši Buksovi za pravdu, že jsou na správné cestě.

Co se vlastně před dvěma roky stalo?

Po rozchodu s Kovarčíkem kvůli nedostatku financí vzápětí hrozilo turnaji zrušení, zachránilo ho až 100 milionů korun, které do něj investovala společnost Quirit Alfa, vlastněná Stanislavem Prosem a Alešem Buksou. „Z jednání se zástupci federace PGA kromě jiného vyplynulo, že zrušení turnaje by pro golf v Česku mělo velmi neblahé následky,“ řekl před rokem Stanislav Pros, majitel Prosper Golf resortu v Čeladné. V praxi to znamenalo, že by se už v dalších třeba dvaceti letech na českém území podobný golfový turnaj nemohl konat. „A to jsme rozhodně nemohli dopustit, proto jsme do toho šli,“ řekl tehdy sportovní mecenáš a úspěšný podnikatel Aleš Buksa.

A tím se začala psát nová historie golfového podniku v Čeladné.

I když byl turnaj i během druhého ročníku ztrátový, jeho úroveň šla podle hráčů, odborníků i fanoušků nahoru. „Ztrátový turnaj ještě nějaký ten čas bude,“ tuší promotér Alex Flanagan, který je ale přesvědčený, že se podnik brzy dostane do červených čísel. Na svých bedrech táhnou stomilionový rozpočet turnaje stále hlavně Stanislav Pros a Aleš Buksa, kteří vlastní licenci ještě na příštích osm ročníků.

V nich se dá očekávat že ještě zkvalitnění celého produktu i příchod strategických partnerů. „Prize Money necháme na této výši. Jsme mladý turnaj a v příštích čtyřech letech by je bylo nesmyslné měnit. Se dvěma miliony euro jsme v horní polovině Tour a tak je to v pořádku,“ nechal se slyšet Flanagan, který byl spokojený i s tahem, že vstup byl tentokrát zdarma. Podle oficiálních informací pořadatelů víkendové vyvrcholení vidělo dvacet tisíc fanoušků. „Udělali jsme pro samotný golf v Česku obrovskou reklamu,“ vysvětlil zrušení vstupného Flanagan.

Turnaj nakonec vyhrál dvaačtyřicetiletý Peter Hanson, který se stal třetím švédským golfistou triumfujícím na Czech Open. Vedle broušené skleněné trofeje a šeku na 333 330 eur (asi 8,2 milionu korun) si téměř jistě také vybojoval účast v evropském výběru pro říjnový Ryder Cup. Potvrdil tak, že švédskému golfu se na českém území neobyčejně daří. V prvním ročníku Czech Open v rámci evropské série se radoval před šestnácti lety Petr-Ullrik Johansson, loni vyhrál Oskar Henningsson.

Hanson vedl už po třetím dni, ale nakonec o výhře rozhodl až na druhé jamce v dodatečném play off, z něhož jako poražení odešli Angličan Gary Boyd a Ir Peter Lawrie.

Oblíbenec českých fanoušků, který navrhoval hřiště v Čeladné, Španěl Miguel Ángel Jiménez, závěrečný den nezvládl a propadl se z druhého na sedmé místo. Ale také on si zajistil účast v Ryder Cupu. O nejvyšší příčky o víkendu už nebojovali čeští golfisté, kteří neprošli pátečním cutem.

Hanson přiznal, že poslední den byl jako na houpačce. „Jednu chvíli jsem se vrátil na minus jedenáct, ale pak zase přišly ztráty a do posledního míče bylo o co bojovat,“ uvedl po svém čtvrtém prvenství na evropském okruhu.

Nakonec podle něj bylo ideální, že ihned po dohrání mohl jít na rozehrávku. Pauzu na odpočinek odmítl. „Byl jsem na rozdíl od soupeřů v plném tempu, nevychladl jsem a to mi možná pomohlo, přestože předtím jsem se dost natrápil,“ řekl vítěz.

Pochvaloval si, jaký prožil v Beskydech skvělý týden. A nejen kvůli tomu, že je nyní na pozici pro automatickou nominaci do výběru Evropy. „Mám za sebou krásný týden, na turnaji všechno dokonale klapalo a my měli čas soustředit se na kvalitní hru. Podmínky hráčům jednoznačně pomáhaly,“ prohlásil pochvalně.

(au, čtk)