Letos v něm sice nefigurují ti nejšpičkovější čeští vyznavači čtyřiašedesáti polí, na rozdíl od loňska není ani českým šampionátem, ale i tak se do Společenského sálu Domu kultury města Ostravy sjelo téměř dvě stě padesát hráčů. „Každý rok není republikové posvícení, přesto si myslím, že šachisté si i letošní ročník mohou užívat,“ říká ředitel turnaje Marek Jelínek.

Organizátoři více než týden trvajícího klání vypsali celkem tři FIDE Open turnaje. „Turnaj A je určený hráčům, kteří mají rating přesahující 1900 ELO bodů, béčkový hrají šachisté s počtem bodů nepřesahujícím dvě tisícovky a samostatný turnaj hrají i ‚veteráni‘ ročníku narození 1951 a starší,“ nahlíží do programu Petr Boleslav, Jelínkův spolupracovník a šéfredaktor šachového serveru nss.cz, který mimo jiné stejně jako před rokem nabízí milovníkům jedné z nejstarších deskových her každý hrací den on-line přenosy z vybraných šachovnic.

Ostravský koník ani letos nebude ochuzen o další speciality. „Už včera proběhl turnaj v holanďanech, na pátek máme nachystaný souboj v bleskovém šachu a na své si přijde i mládež, která v sobotu odehraje vlastní turnaj v rapidu,“ doplňuje Jelínek, jemuž se znovu podařilo zlákat mezinárodního šachového mistra Lukáše Klímu ke komentování partií.

Jedna z hlavních tváří letošního ročníku Ostravského koníka se navíc mírou vrchovatou podílel na propagaci akce. Během dvanácti simultánek po celém moravskoslezském kraji odehrál více než dvě stovky partií, ve kterých pouze dvanáctkrát prohrál. „To byl až neskutečný záběr. Když si vezmu, že jsem během tří týdnů sehrál tolik zápasů jako jindy za celý rok, tak se sám divím, že jsem ještě schopen to tady na Ostravském koníku ještě komentovat,“ smál se už před druhým kolem Klíma.

Ostravský koník 2011 se hraje každý den vždy od šestnácti hodin. Výjimkou bude závěrečné nedělní, které se rozproudí už v 10 hodin ráno. Klímovy komentáře startují zpravidla o hodinu později.

Ostravský koník – průběžné pořadí po třech kolech
Turnaj FIDE Open A: 1. Vladimír Sergejev (Ukrajina, ELO 2481), 2. Michal Matuszewski (Polsko, 2384), 3. Pawel Flak (Polsko, 2193) všichni 3 body.
Turnaj FIDE Open B: 1. Jiří Sovadina (Slezan Opava, 1994), 2. Karol Grečný (Sokol Struhařov, 1982), 3. Jiří Marek (Podlužan Prušánky, 1997) všichni 3 body.
Turnaj veteránů Open C: 1. Jiří Šimek (Slavoj Poruba, 2059), 2. Roman Červenka (Slovan Havířov, 1843) oba 3 body, 3. Alois Peřík (Mariánské Hory, 1875) 2,5 bodu.

Šachový slovníček
Rapid šach – zkrácená šachová partie, v níž je každému hráči přidělen čas na hru v rozmezí 15 až 60 minut včetně.
Švýcarský systém turnajů FIDE Open – losovací proces, v němž jsou vytvářeny dvojice hráčů se stejným počtem bodů po každém odehraném kole. Turnaj se hraje na 9 kol tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce + 30 sekund bonus za tah.
Turnaj v holanďanech – zábavná forma šachů, kdy proti sobě hrají dvě dvoučlenná družstva. Ve hře si šachové figurky odebrané soupeři na jedné šachovnici spoluhráč může dosadit na vlastní šachovnici na libovolné místo. Soutěž v holandských šachách (bughouse) hraná systémem každý s každým tempem bleskového šachu – 5 minut na partii.
Bleskový šach – hra zvaná bleskovka nebo blicka, je partie, v níž má hráč na rozmyšlenou méně než 15 minut. Obvykle se ale hraje tempem pět minut na partii.