Důvod? Číž odehrál výborný zápas. Trefoval důležité koše, ideálně přihrával svým spoluhráčům do zakončení, získával na sebe fauly soupeře. Přesto mohl být největším smolařem zápasů. V závěrečné minutě při těsném vedení zazdil čtyři trestné hody v řadě a ještě nabídl Opavě šanci na výhru.

Jak vám bylo čtyři vteřiny před koncem za stavu 93:92, kdy jste podruhé za sebou v krátkém čase nedal oba trestné hody a hostující Jakub Šiřina se ještě snažil prodrat do zakončení?

Hrozně. Pánbůh naštěstí stál v tu chvíli při mně. Kdyby to totiž zvedl a ještě se trefil, tak by ta porážka celá spadla na mě. Kluci to odedřeli. Makali na sto deset procent. Jsem rád, že to takhle dopadlo a nevytrestalo mě to. Je to pro mě další velká zkušenost.

Vám vůbec nešly trestné hody ani v úvodním ligovém zápase v Jindřichově Hradci. Tam jste proměnil jediný z pěti. Proti Opavě teď trefil jen dva z šesti. To je na rozehrávače hodně velká bída…

Jo, vím to. A štve mě to. Ale není to jen teď na startu sezony. Trestné hody jsou moje slabina od začátku mé kariéry, vlastně celý můj život. Musím na tom tvrdě pracovat v tréninku, protože takhle by to dál nešlo. Dokonce jsem si musel po třetím neúspěchu v řadě od plic zařvat.

V čem je problém? Proč vám trestné hody nejdou?

Já sám pořádně nevím. O stylu to ale není. Jak říká trenér, je to o hlavě. Já přitom nebývám nervózní, pokaždé si věřím, takže o tom, že bych se v dramatické koncovce rozsypal, to není. Prostě jsem šel na první dvě a nedal. No a za chvíli se to opakovalo. Asi budu chodit trénovat třeba v jednu v noci, fakt nevím.

Pojďme k samotnému zápasu. Bylo to drama až do posledních vteřin…

Myslím si, že i když to skončilo o jediný bod, vyhráli jsme zaslouženě. Snažili jsme se, dávali jsme do toho srdce a tím celý zápas taky vyhráli.

Ale celý zápas jste podle představ nešlapali. Co se stalo na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy jste přišli o čtrnáctibodové vedení a Opava ztrácela už jen jediný koš?

Přišlo určité uspokojení, nepochopitelně jsme polevili. Ale bylo to i zlepšenou hrou Opavy, která ukázala, že je velice houževnatý tým. Nevzdala se ani ve chvíli, kdy prohrávala takových rozdílem. Když jim to začalo padat a hrát pro ně, byli jsme z toho trochu opaření. Byl to druhý zápas v sezoně a můžeme být rádi, že i ten jsme zvládli. Opava nás totiž mohla ještě porazit.

První poločas jste většinou dotahovali, přesto ho vyhráli, ale při skóre 55:51. Obrany si daly „šlofíka"?

Vypadalo to tak. Obrana nám fakt nešla. Přitom jsme si před zápasem řekli, jak na ně, ale nefungovalo to. Od konce prvního poločasu jsme obranu změnili a už to bylo o dost lepší. Do dalších zápasů ji ale budeme muset ještě zlepšit. Padesát bodů za poločas je příliš.

Co jste říkal atmosféře? Hala Tatran byla vyprodaná, přijelo i mnoho fanoušků z Opavy…

Byl jsem sám překvapený, že byla hala úplně plná. Zápasy mezi Ostravou a Opavou vždycky táhly, ale přece jen šlo teprve o druhé kolo. Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, že jich na naši letošní domácí premiéru přišlo tolik. (noh)