Ostravský rozehrávač Adam Číž společně s Coreym Muirheadem měli velkou zásluhu na tom, že Nová huť opanovala včerejší derby v Opavě. Třiadvacetiletý basketbalista dával důležité body, trefil se celkem čtrnáctkrát, z toho hned čtyřikrát z perimetru. Svůj parádní výkon okořenil i pěti asistencemi, navíc téměř celý druhý poločas hrál se čtyřmi fauly, přesto utkání dohrál.

Ostrava to dlouhodobě na Opavu neumí, pamatujete si, kdy jste ji naposledy porazili?

Sám si nepamatuji, kdy jsme s Opavou vyhráli.

Ve druhé čtvrtině jste nabrali jedenáctibodové manko a vypadalo to, že se veze další porážka…

Strašně moc jsme tentokrát chtěli uspět. Viděl jsem to na klucích před zápasem. Mezi námi a trenérem proběhla před derby sázka. Trenér cítí, že hrajeme lépe a lépe, co se týká nasazení. Avšak ani na začátku sezony jsme nehráli špatný basket, ale v obraně jsme byli ledabylí. V posledních utkáních se nám daří vše více zagresivnit a hrajeme všichni na 120 procent.

A co ta sázka?

Před zápasem nám trenér řekl, že v příštím týdnu budeme mít týmovou večeři, a že pokud Opavu porazíme, tak ji platí celou on. Pokud ne, tak my hráči. Možná takhle na nás. (úsměv)…

Takže trenér se po výhře pěkně prohne?

To ano.

Pojďme k vaší osobě. Od druhé minuty druhého poločasu jste hrál se čtyřmi fauly, přesto jste utkání dohrál a střílel důležité koše…

Je to tak. Bylo to pro mě zase něco nového, protože těch faulů v zápasech moc nedělám. Tentokrát jsem se ale přichomýtl ke dvěma, třem faulům. Říkali mi, ať nedělám hloupé fauly, snažil jsem se jim vyvarovat. Samozřejmě že obrana je potom těžší, když to nemůžete vzít trošku od pily. Naštěstí jsem to zvládl.

Dával jste si potom pozor, aby pátý faul nepřišel?

Je to tak, pozor jsem si dával. U nás menších hráčů se to hlídá lépe, než kdybych byl třeba pivot.

Rozhodlo i to, že Opava nemá momentálně ideální formu?

Bavili jsme se o tom před utkáním. Opava má výborný tým, ale v posledních zápasech se jí moc nedaří. My jsme udělali dlouhý skauting, byli jsme na ni dobře připraveni, a to taky rozhodlo.

K účasti v play-off je potřeba skončit minimálně na osmém místě…

Osmé místo je pro Ostravu málo. Okolo nás je to našlapané, věřím, že nás tohle vítězství nakopne a přidáme k němu další.