Kobeřice jste s přehledem ovládl. Byl to závod podle vašeho gusta?

Běželo se mi výborně. Je potřeba pochválit organizátory, kteří zajistili nejen kvalitní trať, ale postarali se o hladký průběh závodů i z hlediska provozu. Pořadatelé stáli doslova na každém rohu, takže jsem se neobával běžet přes křižovatky rychle. Na trati byl prakticky jediný těžší úsek, na němž to dost klouzalo. Ale i tam se dalo při troše opatrnosti při kraji proběhnout vcelku hladce. Trať a podmínky k závodu byly zkrátka úplně fantastické.

V prvním kole jste udávali tempo společně s Jakubem Ambrosem, kterému jste však nakonec utekl o více než půlminutu…

První okruh jsme běželi spolu. V úvodu to Kuba tahal a já mu jen občas vypomohl. Ve druhém kole jsem si všiml, že trošku zpomaluje a já nechtěl měnit tempo, takže v náběhu do druhého kola, do mírného kopečka, jsem do toho šlápl a urval jsem se mu.

Byla tady podle vás solidní konkurence, která by vás přinutila k maximálnímu výkonu?

Určitě ano. Ten kolega, který se mnou běžel, se v poslední době hodně zlepšil a dával mi hlavně v prvním kole hodně zabrat. Pak sice začal trošku ztrácet, ale i tak to bylo hodně pozitivní.

Už jste tady v Kobeřicích někdy zvítězil?

Myslím, že už jsem tady vyhrál, ale úplně přesně to říct nemůžu. Přece jen je v Kobeřicích v průběhu roku těch závodů víc, takže si to hned teď z hlavy nevybavím.

Jak jste vnímal tu náhlou změnu teploty?

Abych řekl pravdu, to oteplení mi sedlo. Už jen proto, že v posledních týdnech jsme trénovali na sněhu a ledě při teplotách minus sedm stupňů, kdy to klouzalo a bylo to fakt dost náročné. Teď se oteplilo, cesty dá se říct vyschly a třeba i odrazová práce nohou je úplně jiná, kdy ty nohy mají víc tendenci běžet. Takže úplně perfektní.

Jaký je váš nejbližší sportovní program?

Neřeknu vám to sice z hlavy, ale začínám takové možná trochu delší přípravné období, kterým chci navázat na předvánoční tréninky, v nichž jsem se zaměřoval na nabírání kilometráže. Navíc zvažuji, jestli vůbec poběžím halu nebo ne.

Takže vás na nejbližších závodech, třeba v sobotu v Třebovicích, soupeři nepotkají?

Teď asi ne. Nebo spíš určitě ne. Chtěl bych si i trochu od závodů odpočinout. V poslední době jsem absolvoval dost závodů – ve Skalici u Hodonína, tady v Kobeřicích, na Silvestra v Hrabové a taky třeba v Jilešovicích na Štědrý den. Bylo toho dost a dalo by se říct, že právě Zimním během Kobeřicemi jsem tu zimní část sezony završil.

A z čeho pramení to váhání, zda jít do hal?

V Ostravě nejsou na halovou část sezony optimální podmínky. A to jak pro všechny atlety obecně, či pro nás vytrvalce speciálně. Máme k dispozici prakticky jen atletický tunel v ČEZ Aréně, což je třeba pro mě hodně málo. Navíc je tam jen krátká dráha s prudkými zatáčkami, při nichž trpí kotníky. Myslím, že nemusím mluvit jen za sebe, v zimě jsou ty podmínky fakt velice špatné… Zato v létě jsou naopak ty podmínky absolutně vynikající. Vždyť se tady v průběhu jara, léta a podzimu dá běhat prakticky kdekoliv. Jak na stadionech – Poruba, Vítkovice –, tak také v lesoparcích.

>> Aleš Miko

Atlet, vytrvalec

Narozen: 6. května 1984

Oddílová příslušnost: SSK Vítkovice

Poslední závody: Zimní běh Kobeřicemi (1. místo), Silvestrovský běh Hrabovou (2. místo), Štědrodenní běh Jilešovicemi (1. místo), Závod Hodonín – Holič – Skalina (8. místo).