V semifi nále se Ostravané utkají s prvním týmem skupiny B. To vše za předpokladu, že se ve večerním utkání skupiny A mezi domácí Konicou Minoltou Pioniers a Apollem Bratislava, které skončilo po redakční uzávěrce, nestal zázrak, a Slováci nezvítězili.

Už výhra Apolla nad Arrows ale byla senzací a nedá se předpokládat, že by si bratislavský celek dokázal poradit i s Holanďany. Před odjezdem do Nizozemska byli baseballisté Arrows jedním z favoritů postupu do semifi nále.

Cestu k vysněnému postupu si ale řádně zkomplikovali senzační prohrou s bratislavským Apollem. V posledním zápase proti litevskému Kaunasu tak potřebovali vyhrát pokud možno co největším rozdílem. V tomto utkání dominovaly obrany. Arrows se podařilo třikrát bodovat jen v šesté směně, nakonec to však stačilo.

„Jsme rádi, že se nám po zklamání s Apollem podařilo zvítězit. Vydařil se nám tah, kdy jsme si ušetřili svého nejlepšího nadhazovače do posledního zápasu ve skupině. Boris Bokaj zaházel fantasticky. Měl lví podíl na vítězství,“ tvrdí manažer celku Václav Šícha, který ještě bezprostředně po zápase nevěděl, zda tříbodová výhra stačí k postupu ze semifi nále.

„Podle mě by měly rozhodovat umožněné doběhy. V takovém případě by nám stačila výhra o dva body. Jistý si ale nejsem,“ hádal Šícha. Jeho předpoklad se nakonec naštěstí naplnil. V případě, že se ve večerním utkání nestal zázrak a bratislavské Apollo neporazilo domácí tým, Arrows postoupili do semifi nále. S největší pravděpodobností se jim tak vyhnou těžké boje o záchranu elitní skupiny Poháru vítězů pohárů. Příspěvek elitního nadhazovače Bokaje byl klíčem k úspěchu. Litevci hráli pozorně v obraně a nepouštěli Arrows do tlaku. Bokaj však odházel celý zápas a nepřipustil jediný doběh soupeře. „Byl to jeho zápas. Házel absolutně dominantně,“ vzdal hold Bokajovi kouč týmu Tony Bennett. „Potvrdil pozici nejlepšího nadhazovače. Byl bezchybný a nedal soupeři jakoukoli šanci. Doufám, že ho ještě v neděli budeme moci použít,“ přeje si trenér nadhazovačů David Fiala.

Nadhazovači většinou po odehraném zápase potřebují tři až čtyři dny odpočinku. Fiala však věří, že klíčová postava celku se dá dohromady dříve. Kromě nadhazovače Borise Bokaje byl jednou ze stěžejních postav Martin Kubovčík, který si v tak důležitém zápase poprvé vyzkoušel pozici suplujícího pálkaře. V poli se vůbec neobjevoval, chodil jen místo nadhazovače na pálku.

„Byl jsem hodně překvapený, když mi trenéři řekli, že půjdu jen na pálku. Předtím jsem to v životě nehrál. Bylo to ale příjemné. Mohl jsem se koncentrovat jen na pálku a docela se mi dařilo,“ pochvaloval si Kubovčík, který se ze čtyř startů na pálce pokaždé dostal na první metu. „Splnil to, co jsme od něj očekávali. Poslední dobou se mu na pálce daří. Byl sice trochu risk, poslat ho na pozici suplujícího pálkaře, nakonec to však vyšlo,“ usmál se Šícha.

Výsledek: Kaunas Lituanica - Arrows Ostrava 0:3.