O zápis do Guinnessovy knihy rekordů zřejmě usilují ve Volejbalovém klubu Ostrava. Řídí ho dvě správní rady, původní šéfové se soudí s těmi současnými, kteří chtějí vyvést extraligové družstvo mužů v tabulce z 8. místa do vyšších pater a přitom se zbavují svých nejschopnějších lidí.

Před dvěma týdny odvolali z pozice asistenta trenéra Jana Václavíka, a přestože patří k nejlepším českým liberům, ukončili s ním po dohodě i hráčskou smlouvu. A ve čtvrtek vyměnili zkušeného reprezentačního kouče Zdeňka Šmejkala za trenérského nováčka Marka Tomáše, který zatím vedl jen od září B-tým v krajské soutěži.

„Odvolán jsem byl poprvé, i když v zahraničí, kde se s vámi nemažou, jsem k tomu měl někdy i blíž. Mrzí mě to, ale život jde dál," nebere situaci tragicky Zdeněk Šmejkal, který s Ostravou slavil v roce 2012 stříbro a o sezonu později mistrovský titul.

U týmu už není dva týdny, minulé pondělí ho vedení klubu poslalo na dovolenou a tento čtvrtek ho z pozice trenéra odvolalo. Proč? „Na základě neuspokojivých výsledků v loňské i letošní sezoně," uvedl na webu VK Ostrava v oficiálním komuniké Ivan Cap, předseda současné a místopředseda bývalé správní rady.

„Nechtěl jsem se k tomu vyjadřovat, ale naštvalo mě, že do toho účelově zatáhli i uzavřenou loňskou sezonu. V extralize jsme skončili devátí myslím, že průběh posledních kol a nečekaná prohra Liberce v Odolena Vodě byla ve volejbalové obci diskutována docela v živém tónu , ale vyhráli jsme jednu ze dvou trofejí, které se u nás dají získat, a opravňovalo nás to startovat v Poháru CEV," připomenul Šmejkal triumf v Českém poháru, v jehož finále Ostrava získala skalp do té doby neporaženého Liberce, který se pak stal mistrem.

„Po konci minulé sezony mi správní rada ústy Ivana Capa sdělila, že důležitější než výsledky je to, jak tým pracuje, jaký pokrok a vývoj udělal. Asi se budu muset naučit méně důvěřovat lidem," konstatoval 54letý kouč, který vedle dřívějších angažmá v Kladně a Benátkách nad Jizerou získal nejvíc zkušeností v Rakousku.

Ostravské družstvo, z jehož základní sestavy odešli v létě 2014 čtyři hráči (Haník, Mauler, Castello, Sundberg), mělo pomalý start, potřetí zvítězilo až v 8. kole, a když se sehrálo, uniklo mu play-off o dva body. Letos je to stejné čtyři hráči odešli (Široký, RIecks, Rehák, Halaj) a po 8. kole má tři výhry.

„Na výsledcích se nejvíc podepsalo zranění Honzy Václavíka a pak i Matěje Šmídla, který je bojovník a spoluhráče dokázal hecovat," řekl bývalý trenér.

„Mám pocit, že v Ostravě už debata není o volejbale, ale dostává se to do osobní roviny. Místo toho, aby se všechno vyřešilo v klidu, pragmaticky a šlo se dál, špiní se teď práce klubu, trenérů i lidí, kteří ji do té doby dělali. To mi vadí nejvíc. Pokora k práci kolegů chybí, což je smutné, ale ledacos to o osobnostech lidí vypovídá," svěřil se Šmejkal.

V klubu mu běží tříměsíční výpovědní lhůta. Zůstane bez volejbalu, když u mužů je nežádoucí? „Trenérovi Luboši Vašinovi budu pomáhat s juniory (mládež řídí původní správní rada pozn. red.). Je důležité, aby dobrá spolupráce s mládeží, bez ohledu na dění a atmosféru v klubu, nepřestala fungovat. A také budu mít víc času na přítelkyni, děti i psa," usmál se zkušený kouč.

Nevyloučil ani návrat na lavičku extraligových mužů Ostravy, kdyby soud rozhodl, že klub má řídit původní správní rada. „Měl jsem její důvěru, a pokud dostanu nabídku, neměl bych důvod ji odmítnout. Jde mi o to dělat volejbal a u týmu práci dokončit," nebrání se dalšímu pokračování Šmejkal, který byl vyhlášen nejlepším českým trenérem roku 2013.